Z Německa: J. Schmieder 40 dní nelhal a napsal o tom knížku

Mozaika

Jürgen Schmieder měl originální nápad, který také uskutečnil, popsal a vydal knižní formou: rozhodl se celých 40 dní mluvit jen pravdu a nic než pravdu. Lež má - jak známo - krátké nohy. Kdyby ovšem toto rčení bylo pravdivé, měli bychom všichni místo nohou pouhé pahýly. Jak je vědecky dokázáno, lžeme až 200x za den. Ať už to děláme z pouhé slušnosti, diplomacie nebo prostě proto, že je to tak pohodlnější a jednodušší - neříkáme pravdu. Jelikož se nám samým tento fakt nezamlouvá, označili jsme některé nepravdy jako ‚bílé lži' neboli ‚lži z milosti'. K dalším možným kategoriím omluvitelných lží patří tzv. ‚sociální lež', ‚lež z nutnosti' a ‚účelová lež'. Všechny tyto druhy nejsou v našich očích vlastně nepravdami, protoze slouží dobrému účelu - případně k tomu, aby se jednotlivci necítili v určitých skupinách nebo prostředích handicapovaní. Existují ovšem lži, které netolerujeme. Jsou to lži, které slouží k zastření kriminálních činů. A když někdo moc často lže, označujeme ho za patologického lháře a nakládáme s ním jako s duševně nemocným.

To vše si Jürgen Schmieder zajisté podrobně prostudoval, než odstartoval svůj neobvyklý experiment, jehož prvopočátek byl jednoho dne v 6 hodin ráno na mnichovském hlavním nádraží. Schmieder byl vyslán na služební cestu a spíše z finančních než z ekologických důvodů mu šéfredaktor doporučil jet vlakem. Schmieder stojí v tuto časnou hodinu ve dlouhé frontě před přepážkou, protože všechny jízdenkové automaty jsou buď obsazené nebo rozbité. Během čekání si čte v příručce německých drah, kde se mimojiné dozvídá, že lístek u přepážky stojí o 2,50 € víc. Když na něj konečně dojde řada, jsou samozřejmě veškeré vyjímečné nabídky vyprodány a zaměstnankyně u přepážky s ním jedná jako s podřadnou bytostí.

‚Teď se musím rychle rozhodnout. Jde o to mluvit ryzí pravdu. Mám ji nazvat odpornou courou nebo jen zatracenou příšerkou', ptá se v duchu sám sebe a nakonec se rozhodne pro druhou, mírnější verzi. Není to opravdu jednoduché a možná, že to v tomto případě byla opět ve hře sociální lež...

Ve své knize líčí Schmieder vtipně a s příslovečnou novinářsou lehkostí a rutinou běžné denní situace z neobvyklé perspektivy stoprocentně ‚pravdomluvného.' Díky své zásadové pravdomluvnosti je vícekrát vykázán ze společné ložnice, příjde o nejlepšího přítele, je nesčetněkrát verbálně a dokonce i fyzicky napaden. Často je naprosto vyřízený a deprimovaný, jindy se zase cítí nepopsatelně svobodně a volně. Každopadně se denně potýká s neporozumněním a většinu předem určených 40ti dnů pravdy prožívá nepříjemné a jen zřídka i lecos ujasňující situace.

Jürgen Schmieder, ročník 1979, pracuje v současné době jako redaktor internetového vydání Süddeutsche Zeitung. Studoval germanistiku, ekonomii a mediální vědy v Řeznu, film v Michiganu a novinářství v Mnichově.

Publikace Jürgena Schmiedera je poutavým zamyšlením nad vzájemnou souvislostí pravdy a lži, která není vůbec tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát.Jürgen Schmieder: Du sollst nicht lügen!: Von einem, der auszog, ehrlich zu sein. Nakladatelství C. Bertelsmann, Mnichov 2010, 336 stran.

Spustit audio
autor: Eva Novak