Z Banátu až do New Yorku. Poledním koncertem připomínáme 140 let od narození Bély Bartóka

25. březen 2021

Z díla skladatele, jehož silnou inspirací byla lidová hudba, zazní dva druhé koncerty – pro klavír a pro housle. Sólové party přednesou vynikající sólisté Alena Baeva (housle) a Ivo Kahánek (klavír) za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, kterou povedou dirigenti Dmitri Jurowski a Heiko Mathias Förster.

Zatímco Klavírní koncert č. 2 je považován za jeden z nejtěžších repertoárových kusů, Houslový koncert č. 2 byl pořadovým číslem označen až po autorově smrti, kdy byl publikován jeho raný opus Houslový koncert č. 1. Polední koncert připravila Renáta Spisarová.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.