Václav Kadrnka: Za rozporuplné kritiky jsem rád

27. duben 2011

29. březen 1987, jeden den v komunistickém Československu. Čtrnáctiletý Vašek vyráží se svou matkou po úřadech, aby získali povolení odejít za otcem, který emigroval do Velké Británie.

Režisér Václav Kadrnka vypráví filmem Osmdesát dopisů osobní příběh o odloučení a touze být s milovaným člověkem navzdory těžkým okolnostem, o vytrvalosti a nezlomnosti, s jakou mnoho lidí v bývalém režimu čelilo absurdnímu byrokratickému systému.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Osmdesát dopisů – minimalismus bez adresáta

V rozhovoru, vysílaném živě v Odpolední session, jsme s Václavem Kadrnkou mluvili jak o komplikovaném vzniku filmu Osmdesát dopisů, tak o některých vzorech ze světové i domácí kinematografie, scenáristovi Jiřím Soukupovi, festivalech, výstavě v galerii tranzitdisplay, kritikách, divácích i satisfakci.

Film Osmdesát dopisů si vzal na mušku také filmově-kritický magazín Čelisti.

Web filmu najdete na adrese www.vaclavkadrnka.com, kde jsou k vidění taky Kadrnkovy starší krátké filmy.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.