World Press Photo pelmel

10. říjen 2002

V Praze je nyní k vidění putovní výstava novinářských fotografií, které úspěšně soutěžily o cenu World Press Photo 2002. Na výstavě jsou nejčetnější fotografie spjaté s loňským útokem na Manhattan a následnou americkou odvetou v Afghánistánu, ale zastoupena jsou i jiná témata. Cynicky řečeno, jde o nadnárodní mix témat ze zábavy, vědy, umění a toho, co v aktuálně zaměřené žurnalistické tematice převažuje: napětí, násilí a utrpení.

Do letošního 55. ročníku soutěže se celkem přihlásilo 4 171 fotografů ze 123 zemí. Mezinárodní porotu vedl Roger Hutchings z Velké Británie. Z celkem 49 235 snímků vybrala porota v únoru letošního roku snímek dánského autora Erika Refnera z června roku 2001 z Pakistánu, protože je "prostý, jako ikona, symbolický a popisuje cosi, co sahá až ke kořenům našeho tvrdého úsilí. Představuje to svět, který se nazývá "nemít" a svět nazývající se "mít", a každý z nich je jedněmi tolik odmítán a ti druzí po něm tolik touží. Poukazuje na věci, které musí být pojmenovány a nás kárá za to, že jsme Afghánistán ignorovali už od konce studené války." Cenu Prahy převzal Bosňan Zijah Gafič za fotografie mapující následky balkánské války. Za zmínku stojí podle mého názoru také fotky Antoine Serry, připomínající janovské protesty proti globalizaci a mrtvého Carla Giulianiho, fotky z ozbrojeného nočního zátahu v Alžíru a přírodovědecké snímky z maďarské řeky Tisy. Ty jsou velmi příjemné (zelená barva opravdu není na výstavě tou nejčastější). Nádherná, vtipná fotka se povedla Aleksanderu Nordahlovi. Dostal za ni Dětskou cenu World Press Phota.

Výstava World Press Photo se koná v Karolinu, na Ovocném trhu do 13.10.2002

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.