William Trevor: Tančírna U dvou srdcí

5. leden 2015

Povídka současného irského spisovatele.

Poslouchejte na Vltavě 5. ledna 2015 ve 22:00.


William Trevor byl v českém prostředí představen v roce 1998 povídkovým výborem Andělé v Ritzu, z něhož pochází i povídka Tančírna U dvou srdcí.

William Trevor (nar. 1928) vychází z irské lidové vypravěčské tradice a přetváří ji po svém: jeho naturalistické, slohově hutné a na významy bohaté texty vyprávějí o nehrdinských hrdinech všedního dne, jejichž napohled obyčejný život bývá v skrytu často až bizarní a plný všech možných lidských vášní i agonií. Trevor má pronikavé oko pozorovatele vnějších i vnitřních dějů, což mu spolu s vytříbeným jazykovým citem dovoluje spisovatelsky obstát i stranou módních trendů, a zůstat tak naprosto svůj.

Jeho častým tématem je nerovná láska či láska neuskutečnitelná. Z díla Williama Trevora je do češtiny přeložena ještě povídková kniha Den, kdy jsme se opili dortem a nedávno vyšel poměrně útlý román o irském maloměstě Láska a léto: i tady jde o melancholický obrázek nerovné a vlastně nemožné lásky.


Čte: Vilma Cibulková

Autor: William Trevor Překlad: Dominika KřesťanováPřipravila: Dagmar OravováRežie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2004.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.