William Saroyan: Jak jsem psal Tracyho tygra

03689447.jpeg

Kapitola z knihy O neumírání.

Poslouchejte na Vltavě 24. srpna 2016 v 15:05. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do úterý 30. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Memoárovou knihu O neumírání napsal americký spisovatel arménského původu William Saroyan v červenci 1959 v Paříži. Právě překročil padesátku a necítil se nejlépe: k finančním problémům se přidaly i problémy zdravotní a tyto okolnosti jej přiměly k bilancování, k úvahám o nejrůznějších tématech. Saroyan se rozepisuje o sobě, o vztahu k dceři a synovi, o své tvorbě, úspěších a prohrách, o literatuře, ale také např. o hazardní hře, o dostizích, o tom, jak pracuje či odpočívá, prostě o všech podstatných i nepodstatných věcech, z nichž se skládá lidský život.

„Neumírat není totéž jako žít, jen se to trochu podobá žití,“ upřesňuje Saroyan v jedné ze svých úvah a dodává: „Je to nedobrovolné spění ke konci.“

Nedejme se však těmito jeho slovy zmást: William Saroyan (1908-1981) byl typem člověka, který za každých okolností chce žít, a také žije naplno. Nepřehlédnutelné svědectví o tom zanechal ve svém literárním díle: napsal kolem stovky knih různých žánrů. A - jak si sám uvědomuje - i různé úrovně, z nichž některé ho řadí k nejúspěšnějším světovým autorům.

Mnohé z nich byly přeloženy i do češtiny, mezi nejznámější patří jistě lyrická pohádka pro dospělé Tracyho tygr, román Lidská komedie, sbírky povídek Jmenuji se Aram a Pět zralých hrušek a jiné povídky; za zmínku stojí i divadelní hry, např. Čas tvého života, Minuty na hodinách, Stará sladká píseň lásky, Divadlo svět.


Čte: Jan Vlasák

Autor: William Saroyan Překlad: Josef Schwarz Připravila: Dagmar OravováRežie: Vlado Rusko

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby