William Gibson: Jak vypálit Chrome. Věštecká sci-fi povídka z temné budoucnosti lidstva, která už je naší přítomností

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Budoucnost, žena, sci-fi, kyberpank, cyberpunk, neon, světla (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

O počítačovém hackerovi, který se dokázal vlomit úplně všude, kromě ženského srdce. Premiéru sci-fi povídky slavného autora kyberpunku Williama Gibsona poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé. 

Účinkuje: Petr Kubes
Připravil: Ludvík Němec
Překlad: Josef Rauvolf
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 12. 2. 2021
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Je to jeden z nejčtenějších a také nejoceňovanějších scifi románů vůbec: Neuromancer americko-kanadského spisovatele Williama Gibsona. Strhující příběh počítačového hackera ze dna společnosti, který je najat umělou inteligencí ke splnění úkolu, jenž má změnit celý svět, by dnes byl realistickým románem. Jenže William Gibson si vysnil náš současný svět už téměř před čtyřiceti lety – a aby jej vůbec mohl popsat, musel jako úplně první použít slova jako třeba internet, kyberprostor, virtuální realita, matrix. A ještě jedno tehdy nové slovo: kyberpunk. A William Gibson byl vždy označován za nejzářivější, byť současně nejtemnější hvězdu tohoto literárního žánru. To je u Gibsona obvyklý paradox: když začínal, měli ho za příliš temného nihilistu. Dnes se o něm učí jako o jasnozřivém prorokovi.

Budoucnost už je dávno tady

Počítačová hra Cyberpunk 2077, inspirovaná Gibsonovými vizemi, byla na konci loňského roku nejprodávanější (a nejproklínanější) hrou na světě.

Neuromacer byl Gibsonova románová prvotina, před ním napsal jen pár povídek, sebraných do knihy Jak vypálit Chrome; motivy i postavy těchto povídek pak převzal právě do Neuromancera. Proto jsme k prvnímu rozhlasovému seznámení s tímto autorem vybrali hned dvě dlouhé povídky, každou jinak typickou. Titulní Jak vypálit Chrome je přímočarý akční příběh dvou hackerů, chtějících zničit virtuální nevěstinec. Kdežto povídka Zimní tržiště je téměř filozofickým portrétem mladé umělkyně, která se rozhodla k celoživotní emigraci do počítačové paměti.

Williamu Gibsonovi se připisuje výrok, že budoucnost už je dávno tady, jenom se o ní ještě nepíše. Z dnešního pohledu to není moc optimistický výrok. Ale povídky jsou to výborné. Jak vás o tom snad přesvědčí i jejich rozhlasová adaptace, kterou z překladu Josefa Rauvolfa natočil režisér Radim Nejedlý s herci Petrem Kubesem a Martinem Siničákem.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.