Wilkie Collins: Žena v bílém (4/4)

On-line do soboty 30. května 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 3. května 2015 vždy v 10:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Tajemná žena v bílém, která se obává o svůj život, láska mladých milenců, jíž není přáno, vražedná intrika bezcitného zlosyna, který se nezastaví před ničím, ale také pouto sesterské lásky, jež nakonec překoná všechny nástrahy. Z těchto ryze romantických přísad namíchal Wilkie Collins - anglický spisovatel a osobní přítel Charlese Dickense - svůj román Žena v bílém (1860). A vytvořil napínavý příběh, který dodnes nemá nouzi o čtenáře.

Díky svému románu Měsíční kámen je Wilkie Collins připomínán jako jeden ze zakladatelů žánru, kterému dnes říkáme detektivní. Kriminální zápletku ovšem najdeme už v základu Ženy v bílém, pátrání po kořenech zločinu se tu nakonec ujme mladý muž, který chce ochránit milovanou bytost.


Osoby a obsazení: Walter Hartright (Pavel Pavlovský), Laura Fairlieová (Monika Švábová), Marian Halcombová (Věra Vlčková), Frederik Fairlie (Václav Neužil), Anna Cathericková (Vanda Švarcová), Paoli (František Baťka), Gilmore (Jaroslav Konečný), zpěvák (Viktor Vrabec), hlasatel (Jaroslav Krpejš), muž v bryčce (Jaroslav Choc) a ženský hlas (Eva Wimmerová)

Autor: Wilkie Collins Překlad: Tomáš KorbařDramatizace: Helena ŠoltészováDramaturgie: Josef HlavničkaRežie: Lída Engelová

Natočeno v plzeňském studiu v roce 1978.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby