Werner Fritsch & Nico

13. květen 2014
Herečka Vilma Cibulková

V úterý 13. května uvede Český rozhlas Vltava premiéru hry Wernera Fritsche Nico – Ledová sfinga. Autor se v ní inspiroval životem a smrtí modelky, herečky a především zpěvačky, která před začátkem sólové dráhy vystupovala s kapelou The Velvet Underground. Spolupráce je zaznamenána na desce The Velvet Underground & Nico z roku 1967 s banánem od Andyho Warhola na obalu.

Nevšední drama, které má rysy básnické skladby, do češtiny převedl Petr Štědroň a pro Český rozhlas ho upravila dramaturgyně Kateřina Rathouská s režisérem Petrem Mančalem. Hudebnice se v něm potkává se zpěvákem legendární skupiny The Doors Jimem Morrisonem. Vedle scén z divokých 60. nebo začátku 70. let je podstatná část textu věnována dětství Nico, rodině a také posledním okamžikům jejího života. Ten skončil v červenci roku 1988 na ostrově Ibiza, kde se jí stal osudným pád z kola. Titulní postavu si zahrála Vilma Cibulková.

Německý spisovatel, dramatik a režisér Werner Fritsch se narodil v roce 1960. Vystudoval filozofii, etnologii a literaturu na Ludwig-Maxmilians-Universität v Mnichově. Má blízko k České republice, mimo jiné se zabýval dílem Bohumila Hrabala, kterého dokonce osobně navštívil.

03120570.jpeg

Posluchači mohou znát jeho hru Enigma Emmy Göring, kterou natočil Aleš Vrzák v hlavní roli s Hanou Maciuchovou a získala cenu na Prix Bohemia Radio 2010. Se svou rozhlasovou básní FAUST – SONG OF THE SUN I Fritsch loni zvítězil na festivalech Prix Marulić a Grand Prix Nova. Na svém kontě má řadu dalších scénářů, knih, filmů a ocenění.

03120569.jpeg

Pro projekt Minutových her napsal miniaturu z konce 2. světové války Národ papoušků. Další hříčky chystá.

Werner Fritsch bude také hostem vltavské Čajovny s datem 13. května.