Vzhůru do hrobů. Práce studentů ateliéru Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky
Se začátkem akademického roku a také ke Světovému dni učitelů přinášíme eklektický výběr krátkých prací studentů Janáčkovy akademie, kteří se věnují televizní a rozhlasové dramaturgii a scenáristice.
Ateliéry Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky a Audiovizuální tvorby a divadla na Janáčkově akademii múzických umění jsou jedny z mála míst u nás, kde se dá vysokoškolsky studovat práce se zvukem.
První díl z nepravidelného cyklu, který má za cíl seznamovat posluchače s tvorbou nejmladší generace, obsahuje čtyři práce, které se pohybují na škále od dokumentu, přes mystifikační reportáž až po sound art.
Matouš Ondra – 50Hz
Soundartová plocha
Zita Botková – Vzhůru do hrobu!
Sonda do současného pohřebnictví
Tomas Oakland – Co se stalo s Mesiášem?
Mystifikační reportáž z Jeruzaléma roku 33
Lenka Kolomazníková – Koncert pro vrum vrum
Kompozice pro motorovou pilu
Související
-
Tudy prošly dějiny. Historické milníky, které se odehrály na Staroměstském náměstí
Není mnoho míst na světě, kde by se v průběhu staletí odehrálo tolik dějinných a společenských událostí, ale i lidských tragédií, jako na Staroměstském náměstí v Praze.
-
V mongolské stepi uprostřed léta. O drsném životě tradičních pastevců bojujících se suchem
V rozlehlé mongolské stepi potkal dokumentarista Jiří Slavičínský rodinu pastevce Čandrábala. Kvůli klimatickým změnám tu ubývá srážek a prodlužuje se sucho.
-
Vít Pohanka: Folklor pro třetí tisíciletí. Lidové umění prokazuje životaschopnost i v moderní době
Dokument Víta Pohanky, ve kterém při cestách po jižní Moravě i jinde zjišťuje, co je živnou půdou folkloru a proč v některých regionech takřka vymizel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.