Významné, a přesto zapomenuté. V české historii nalezneme přes dvě stě šlechtických rodů

27. prosinec 2021

Během staletí mnohé významné rody vymřely. V dějinách České šlechty by se daly vysledovat dvě zlomová období. Samozřejmě jde o celé dvacáté století, kdy nejprve rody přišly o tituly a mnohé také o majetky při vzniku republiky. Pak nastalo složité období komunismu.

Všechny epizody

Historicky prvním výrazným zlomem pak byla bitva na Bílé hoře, kdy se v pobělohorské době rozhodovalo o většině rodů na mnoho desetiletí i staletí dopředu a to jak v dobrém, tak ve zlém. Mnohé rody díky přináležitosti ke katolickému vyznání na Bílé hoře vydělaly. Mnohé z nich patří dnes již mezi zapomenuté, proto je připomene náš seriál. Jde vždy navíc o rody, které se velmi významně zasloužily o rozvoj umění všeho druhu.

autor: Filip Jan Zvolský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.