Výzkum pružného betonu na VUT v Brně

3. leden 2013

Jak vylepšit mechanické vlastnosti betonu, aby budovy, které z něho budou postaveny, lépe odolávaly otřesům půdy?

Pomoci by mohl tzv. pružný beton, na němž pracují vědci z Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. Podařilo se jim dosáhnout významného pokroku v jednom z nejdůležitějších požadavků: zvýšit odolnost „pružného“ betonu vůči vlhkosti.

Jak na otázky Jany Olivové vysvětlil jeden z členů výzkumného týmu, doktor Tomáš Opravil, laik si pod termínem „pružný“ beton může představit materiály, které nejsou pouhým okem rozeznatelné od běžných betonů, ale oproti nim mají zhruba 8krát až 10krát větší pevnost v tahu ohybem, jsou tedy pružné.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.