Výstava Yoko Ono ve frankfurtské galerii Schirn
Po vernisáži výstavy Yoko Ono ve Frankfurtu zbyla na zemi hromada střepů – umělkyně totiž na oslavu svých osmdesátin zopakovala jednu svou performanci a rozbila džbán na jablečné víno z typické hessenské modro-šedé keramiky.
Po výstavě, na kterou jsem se vydala volky-nevolky, se potvrdilo: Yoko Ono není zajímavá umělkyně. Je pouze zajímavá. Plně souhlasím s New York Times, kde nedávno stálo: Yoko Ono není hezká a není jednoduchá. Její obrazy nemají vyhraněný styl, její hlas není melodický, její filmy nemají děj a nedávají smysl. Proto ji máme rádi.
A to je přesně ono s malým „o“. Pokusím se vám fenomén Yoko přiblížit. Snažím se být objektivní. Nebude to jednoduché, patřím totiž ke generaci, která jí nemohla přijít na jméno – tvrdilo se, že zavinila rozchod Beatles a to se neodpouští!
V hale výstavních prostor nás přivítají stromky, prohýbající se pod popsanými lístky (Wish Tree), no budiž, řekneme si a vystoupáme do prvního patra. Stojíme před vchodem a máme dvě možnosti: buď projdeme závěsem z modrých korálků anebo točitými dveřmi z plexiskla. Zvolila jsem první, moudrá volba. Za zády slyším ránu a výkřik jedné staré dámy, která narazila: dveře jsou zabudovány ve válci, který nemá východ. Je to originální? Vtipné? Rozhodnutí přenechám vám.
Výstava je rozsáhlá a nabízí slušný průřez tvorbou všestranné Yoko Ono. Vidíme zde nejznámější objekty – bílé šachové figurky na bílé šachovnici, automaty na sladkosti, obsahující umělohmotné kuličky se vzduchem. Signované umělkyní je můžete mít za 50 centů. Na třech policích stojí 3 x 40 lahviček naplněných vodou, na každé z nich štítek se jménem slavné osobnosti – Yoko Ono stojí na druhé lahvičce zprava v horní řadě. Objekt s názvem You are water, I'am water nám ozřejmuje, že každý z nás obsahuje 80 procent vody a má tudíž stejné šance. Před mnoha objekty čteme výzvy: Prosím, dotkněte se! A tak se dotýkáme a posloucháme její a Johnovu hudbu a prohlížíme si filmy – ne do konce, některé trvají hodiny.
Na panelech jsme si přečetli, že se Yoko narodila v rodině japonského bankéře a nálety za druhé světové války přestála ve zdraví ve vlastním rodinném krytu. Studovala filozofii, hudební vědy a zpěv a první samostatnou výstavu konceptuálního umění měla v roce 1961 v New Yorku. O pět let později poznala Johna Lennona na své výstavě v Londýně. Následovalo období společného tvoření – hudba, filmy, performance – až do Lennovy smrti v roce 1980.
Pak Yoko Ono natáčela dál desky a věnovala se intenzivně svým starým i novým nápadům v konceptuálním umění. V posledních letech získala několik ocenění za životní dílo – za všechny jmenuji Zlatého lva v roce 2009 na Benátském bienále. Nutno se také zmínit o tom, že Yoko denně komunikuje na třech internetových platformách.
Yoko Ono. Half a Wind Show. Schirn Kunsthalle. Do 12. května 2013.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...