Výstava Fragmenty na Pražském Quadriennale představuje díla významných osobností světové scénografie

10. červen 2019

Modely, nákresy, kostýmy a další výtvarná díla jsou nyní k vidění na Pražském Quadriennale v rámci výstavní sekce nazvané Fragmenty. Každá zúčastněná země – mezi nimi i Irán, Portugalsko, Nový Zéland nebo Slovensko - vybrala jediný artefakt, kultovní či přelomové dílo z oblasti scénické výpravy, kostýmního výtvarnictví, světelného nebo zvukového designu, které vytvořila některá z legend oboru.

Čtěte takéImaginace, Proměny a Reflexe. Začíná Pražské Quadriennale

Výstava Fragmenty oceňuje a oslavuje tvůrčí počiny, které v sobě uchovávají nejen rukopis jejich autorů, ale také dobu, ve které vznikaly. Každý artefakt má odkazovat k celoživotnímu dílu vybraných umělců a vypovídat o jejich vlivu na rozvoj dané profese.

Lapidárium je krásné místo plné krásných objektů, ale já musela vymyslet, jak do tohoto prostředí začlenit objekty úplně jiného rázu. Napadlo mě, že prostor zatemníme a pouze vystavené exponáty Fragmentů světelně vyzdvihneme. Sama jsem byla zvědavá, jak to dopadne, když do jednoho prostoru dáte to nejlepší od těch nejlepších. Myslím, že objekty dohromady vytvářejí zajímavý celek.
Klára Zieglerová

V rámci výstavy Fragmenty bude možné vyslechnout si prezentaci některých umělců, jejichž dílo je v Lapidáriu vystaveno, a to v rámci setkání nazvaných Galery Talks. Už 11. června promluví finská scénografka Liisa Ikonen o scénografii dialogu. Zaměří se na otázky umělecké svobody a rovnosti. Den na to íránský výtvarník Ali Raffi připomene, že „divadlo není vitrínou dějin“, ale že má vyprávět aktuální příběhy o celosvětových problémech.

Fragments

Z téměř tří desítek vystavených Fragmentů jsme se s Klárou Zieglerovou zastavili u dvou děl. Tím prvním byl model vytvořený slovenským scénografem Josefem Cillerem. A to druhé dílo je od jednoho z nejvýraznějších amerických scénografů Ming Cho Leea, který svým přístupem k výtvarnému řešení scény radikálně proměnil americkou scénografii, do níž vnesl skulpturální styl vyznačující se strmou vertikálností.

Jedná se o model k inscenaci Boris Godunov, pro kterou Ming Cho Lee využil neuvěřitelných technických možností Metropolitní opery. Tento návrh je ikonický a také se objevuje na většině přebalů knih o americkém divadle. V podstatě tímto dílem Ming Cho Lee zahájil moderní tvorbu v americkém divadle. Své studenty na Yale University vede k tomu, že v divadle se má experimentovat a být aktuální.
Klára Zieglerová

Fragmenty

Českou republiku na výstavě Fragmenty reprezentuje dílo scénické výtvarnice Ivy Němcové, která zemřela předčasně ve věku 35 let. Jedná se o model scény k inscenaci Morgiana, která měla premiéru v roce 2012 v Klicperově divadle v Hradci Králové. Za svého života vytvořila Iva Němcová téměř tři desítky divadelních inscenací doma i v zahraničí. Pro její tvorbu bylo charakteristické invenční využití prostorové a vizuální metafory, hravost a smysl pro ironii.

Spustit audio