Výlety s Vltavou - Technické památky Jeseníků

02929950.jpeg

Nejvyšší moravské hory jsou pověstné zachovalou přírodou i bohatou historií. Méně známá je ale jejich stopa v průmyslovém a technickém rozvoji Moravy a Slezska, ale i střední Evropy. Technické památky, které souvisí s těžbou rud, nerostů, ale i s průmyslovou výrobou v horách i v podhůří představí Výlety s Vltavou v týdnu od 22. do 26. července od 8:11 hodin (repríza v 15:42).

V pěti pokračováních vás autoři pořadů zavedou do nejstarších i poměrně nedávných dějin regionu, který v dávných dobách osídlili právě horníci a prospektoři. A tak se není co divit, že procházka krajem začíná ve Zlatých Horách, kde prý těžili zlato již Keltové. Vydáme se do starých dolů i do muzea, kde jsou k vidění zajímavé ukázky minerálů i těžebních zařízení. Zabrousíme i ke gigantické propadlině Žebračka na úbočí Příčného vrchu, která je dnes chráněnou památkou.

V dalším díle si odskočíme do Šumperka, kterému se říkalo moravský Manchester. Právě tady navštívíme nejstarší manufakturu na manšestr v někdejší monarchii, která byla navíc první mimo britské ostrovy.

02929951.jpeg

Až do pravěku vás pak zavede středeční putování za kamenoprůmyslem Jesenicka. Ne nadarmo se tomuto regionu říkávalo kraje žuly a mramoru a kámen se zde těžil již ve středověku. Kvalitní mramor i žulu ze zdejších lomů najdeme nejen ve zdech místních hradů, domů i kostelů, ale třeba i na sochařských a architektonických dílech od Polska přes Prahu, Vídeň, Berlín až do brazilského Manausu.

02929952.jpeg

Čtvrteční díl Výletů s Vltavou zamíří do Velkých Losin, které jsou kromě zámku a lázní proslulé i místní ruční papírnou, která původní technologií vyrábí papír již více než 300 let.

02929953.jpeg

Pátek bude pozvánkou do Malé Morávky – obce pod Pradědem, která je dnes centrem, turistiky a lyžování, ale vznikla a až do konce 19. století fungovala jako centrum těžby a zpracování železa pro celou monarchii.

02929954.jpeg

Průvodcem po technických památkách Jesenicka je redaktor Českého rozhlasu Olomouc Mirek Kobza, který jim věnuje už několik let a představil je v mnoha rozhlasových pořadech i v knihách. „Nepřestává mě fascinovat um našich předků, kteří s primitivními nástroji dokázali to, co dnes považujeme, i s moderní technikou, za těžko proveditelné. I proto se vydávám do hor a hledám vše, co po jejich práci zbylo,“ vyznává se.

Výlety s Vltavou natočil režisér Tomáš Soldán za technické spolupráce Jiřího Vavrdy v olomouckých studiích Českého rozhlasu.


Zvětšit mapu