Výjimečná osobnost a krutý osud. Na divadelní prkna se dostal příběh prvorepublikové lékařky Vlasty Kálalové Di Lotty

8. prosinec 2022

Jako jedna z mála ve své době se věnovala výzkumu tropických chorob. V polovině dvacátých let minulého století založila a vedla soukromou kliniku v Iráku. Po návratu do Československa ji nacisté připravili o rodinu – ale ne o touhu dál pomáhat… Autentický příběh odvahy a odhodlanosti polozapomenuté lékařky Vlasty Kálalové Di Lotti se dočkal divadelního zpracování.

Scénická koláž sestavená z dramatických událostí života reálné prvorepublikové hrdinky nese název Istyklál a je v současné době k vidění v prostoru Ateliéru 22 na pražském Újezdě. O osudech Kálalové i celém uměleckém projektu jsme mluvili s autorkou divadelní hry Lenkou Jungmannovou a herečkou Janou Plodkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.