Výběrová směs britského fotografa Martina Parra

10. únor 2011

Centrum současného umění DOX v Praze 7-Holešovicích zahájilo ve středu 9. února večer rozsáhlou fotografickou výstavu proslulého britského fotografa Martina Parra, který se narodil v roce 1952 ve městě Epson v hrabství Surrey. Výstava nese název „Assorted Cocktail“, což se dá volně přeložit jako „Výběrová směs“.

Martin Parr získal celosvětové renomé díky svému inovativnímu pojetí obrazu, odlišnému přístupu k sociální dokumentaristice a významnému přínosu britské i mezinárodní fotografii. V roce 1994 se dokonce stal řádným členem prestižní fotografické společnosti Magnum Photographic Corporation.

02255085.jpeg

V poslední době přesunul svůj zájem i směrem k filmu a začal pracovat s fotografií i v oblasti módy a reklamy. V roce 2006 mu byla udělena Cena Ericha Salomona a u příležitosti Photo Espaňa 2008 získal cenu Baume et Mercier za svou dosavadní tvorbu a přínos současné fotografii.

O svém fotografování Parr říká: „Když lidé při pohledu na mé fotografie mají chuť smát se a plakat zároveň, to je přesně to, co ve mně tyto obrazy vyvolávají. Věci nejsou v podstatě ani dobré ani špatné. Vždycky mě zajímalo zobrazovat oba tyto extrémy.“

O stručnou charakteristiku fotografické tvorby Martina Parra požádal Karel Oujezdský včera v Centru DOX kurátorku výstavy Irenu Šofrovou.

Výstavu barevných fotografií britského fotografa Martina Parra nazvanou Assorted Cocktail / Výběrová směs si v Centru současného umění Dox v Poupětově ulici v Praze 7-Holešovicích můžete prohlédnout do 16. května.

Spustit audio