Vstupte do říční krajiny Lenky Dusilové i do pestrobarevné džungle Camille Bertault

5. listopad 2020

ArtCafé tentokrát nabízí výběr z hudebních novinek, v kterých se Eliška Vidomus zaměřila převážně na tvorbu výrazných zpěvaček a skladatelek z různých koutů světa.

„Moje povaha, můj vnitřní neklid, to je vždycky takový proud, který si bude hledat cestu k tomu, co ho baví, bez ohledu na překážky. Element vody není úplně stěžejní, spíše je to dynamika říčního systému a jeho krajiny, na které působí různorodé děje,“ říká Lenka Dusilová k názvu své dlouho očekávané desky Řeka, která vychází v pátek 6. listopadu.

Čtěte také

Na své nahrávce Dusilová přináší nový repertoár, nový zvuk a také nové spoluhráče z různorodých hudebních světů. Patří mezi ně bubeníci Roman Vícha a Miloš Dvořáček, baskytarista Matěj Belko, hráči na klávesové nástroje Martin Brunner a Vojtěch Procházka a také Monika Načeva a Iva Bittová. Rozmanitost alba podtrhuje i přizvané duo producentů: Petr Ostrouchov a Aid Kid. A právě Aid Kid bude spolu s Lenkou Dusilovou hostem v našem ArtCafé v úterý 10. listopadu.

A s Lenkou Dusilovou bude spojena i vltavská premiéra z připravovaného alba Bigbandová Elektronika, které 13. listopadu vydává šestnáctičlenný big band Cotatcha Orchestra vedený trumpetistou Jiřím Kotačou. Jako host se pak Lenka Dusilová představila ve skladbě Billy’s Pilgrimage, která vychází jako druhý singl tento pátek. Skladba je inspirovaná Vonnegutovým románem Jatka č. 5 a jejím autorem je pianista Martin Konvička

V ArtCafé, které se zaměřuje na výrazné zpěvačky a skladatelky, uslyšíte také nové album francouzsko-alžírské zpěvačky a violoncellistky Nesrine. Zazní i ukázka z desky La Loba, kterou vydává londýnská zpěvačka, multiinstrumentalistka a skladatelka Fini Bearma. S albem Le Tigre vstoupíme do pestrobarevné džungle francouzské zpěvačky a skladatelky Camille Bertault. Pořad uzavře novinka Around The World od brazilské zpěvačky a kytaristky Badi Assad.

Skladba Todolist od Canille Bertault je satirou na workoholismus

Pořad připravila: Eliška Vidomus
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.