Vstaň, prosím tě – příběh tří sester, které k sobě hledají cestu

4. září 2012

Vstaň, prosím tě, původní rozhlasová hra jedné z nejlepších českých autorek posledních let vypráví o problematickém soužití tří sester. Její autorka Lenka Lagronová za ni obdržela v roce 1999 v autorské vyzývací soutěži podpořené Ministerstvem kultury České republiky cenu za rozhlasový debut. V roce 2001 ji s výtečnými herečkami Bárou Hrzánovou, Vilmou Cibulkovou a Evou Režnarovou nastudoval režisér Otakar Kosek.

Lenka Lagronová je renomovanou divadelní dramatičkou. Patří ke generaci, začínající po roce 1989. Z jejích třiadvaceti původních her, vyznačujících se lyričností, zkoumáním vnitřního světa postav a křesťanským poselstvím, bylo na českých jevištích uvedeno více než patnáct. Mezi nejvýraznější tituly její tvorby patří: Antilopa, Terezka, Nikdy, Miriam, Království, Etty Hillesum, Pláč, Křídlo aj. Její rozhlasový debut Vstaň, prosím tě proběhl v roce 2001 poté, co za text obdržela v roce 1999 v soutěži o původní rozhlasovou hru cenu rozhlasové stanice Vltava. Inscenace též hry byla nominována na Prix Italia a v roce 2002 získala čestné uznání v soutěži Prix Bohemia Radio. V loňském roce byla v brněnském studiu Českého rozhlasu natočena teprve druhá rozhlasová hra Lenky Lagronové Jane, kterou napsala pro řadu Vinohradská 12.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Hra Vstaň, prosím tě jistě zaujme nejen psychologií postav, ale i mnohými groteskními prvky. Osoby a obsazení: Bohumila (Vilma Cibulková), Jola (Barbora Hrzánová), Bety (Eva Režnarová). Dramaturgie Jana Paterová, režie Otakar Kosek, zvuková spolupráce Michal Rataj, Pavla Horynová, Jana Fišerová.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio