Vodní inspirace ve výtvarném umění. Vydejte se na procházku výstavou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vodní inspirace ve výtvarném umění

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Loni na konci roku byla na vernisáži v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech zahájena výstava Voda/Proměny obrazu živlu v českém umění v 19. až 21. století. Hned po vernisáži byla výstava, na kterou její tvůrci svezli exponáty z celé republiky od dvaasedmdesáti tvůrců, z pandemických důvodu zavřena. Nyní máte možnost výstavu navštívit.

Na výstavě inspirovaném esejem filozofa Gastona Bachelarda Voda a sny, je voda představena v nejrůznějších podobách: jako živel, symbol, archetyp, mytologický námět, abstraktní šifra, zdroj obživy, jako významná součást krajiny, včetně romantických scenérií, jako prostor pro rekreaci, sport, očistu, podvědomí a sny. Kurátorky a zároveň autorky výstavy a katalogu tato témata reflektují v pěti celcích instalace. Dochází v nich k zajímavým a často překvapujícím setkáním uměleckých děl z 19. století s díly století následujícího a se současnými artefakty využívajícími moderních médií. V pořadu představíme akustického umělce Martina Janíčka a jeho objekt Zvukový mrak.

Připomeňme alespoň několik jmen umělců, s jejichž díly se případný návštěvník výstavy může setkat: Antonín Chittussi, Antonín Slavíček, Václav Radimský, Jaroslav Panuška, Jindřich Štyrský, Kurt Gebauer, Jiří Sopko, Oldřich Smutný, Roman Trabura, Tomáš Česaný.

Rozhlasovou prohlídku výstavy doplníme experimentem nazvaným Aquarius dispersus aneb Zničený vodník, ve kterém si Rudolf Matys pohrál s intervencemi fragmentů jedné vodní básně Josefa Kainara do Erbenova Vodníka.  Posluchači si svůj zážitek mohou rozšířit  virtuální prohlídkou výstavy na této adrese.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová