Vltava, Tanec labutí i Let čmeláka. Na letenském Stalinu vystoupili rozhlasoví symfonici

6. červen 2019

Ve středu 12. června po sedmé hodině večer rozezněla Stalin v Praze na Letné vážná hudba. Symfonický orchestr Českého rozhlasu opustil koncertní sál a po dvou letech opět zahrál na netradičním místě pro netradiční publikum. Taktovky se ujal hlavní hostující dirigent SOČRu Marek Šedivý.

Kulturní centrum Containall, které se rok od roku stává stále oblíbenějším místem nejen pro rezidenty Prahy 7, oslovilo SOČR k opětovné spolupráci. Letošním tématem koncertu je Ekosystém, jehož název vychází z dramaturgie a výběru děl, které během koncertu zazněly.

„Dramaturgie vznikala poměrně složitě. Nejprve jsme s dramaturgem Josefem Třeštíkem vymysleli téma koncertu, které jednoznačně patří k létu - voda. Vybrali jsme tedy několik skladeb. Avšak následně nastaly pochybnosti, zda výběr inspirovaný tímto živlem je posluchačsky dostatečně zajímavý. Přemýšleli jsme tedy dál a druhým nápadem bylo téma, které k létu také patří - hmyz. Stále nám chyběl nějaký kontrast, a tak jsme se rozhodli pro kombinaci obou témat a myslím, že nám nakonec vyšel pěkný a zábavný program,“ dodal dirigent Marek Šedivý.

DSC_0160.jpg

Pod kyvadlem vystoupil Symfonický orchestr Českého rozhlasu již před dvěma lety, kdy pod vedením dirigenta Jana Kučery zahrál ryze česko-ruský program. A hudbu Bedřicha Smetany, Igora Stravinského, Dmitrije Šostakoviče, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského tehdy publikum ocenilo ovacemi ve stoje.

Pod jeho taktovkou slyšeli návštěvníci symfonickou báseň Vltava od Bedřicha Smetany, Tanec labutí a Valčík z Labutího jezera od Petra Iljiče Čajkovského nebo Let čmeláka od Nikoly Rimského-Korsakova.

„Hrát pro lidi, kteří nejsou zvyklí chodit do koncertních sálů, je pro mě velmi motivující a zavazující. Mám obrovskou radost, když se podaří, byť jen jednoho posluchače přesvědčit o tom, že klasická hudba stále žije a je úžasná a aktuální, zábavná a strhující a že stojí za to navštěvovat koncerty,“ doplnil dirigent, jenž je považován za jednoho z největších mladých českých hudebních talentů.

Program:

Bedřich Smetana: Vltava
Aram Chačaturjan: Adagio z baletu Spartakus
Petr Iljič Čajkovskij: Tanec labutí a Valčík z Labutího jezera
Ralph Vaughan-Williams: Wasps, ouverture
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Let čmeláka
Antonín Dvořák: Karneval

Marek Šedivý - dirigent

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.