Vltava připomíná 100. výročí úmrtí Josepha Conrada. Nasazuje třídílnou adaptaci románu Tajný agent

2. srpen 2024

3. srpna uplyne 100 let od úmrtí spisovatele, který položil základy moderní anglické literatury, i když angličtina nebyla jeho rodný jazyk. Joseph Conrad se totiž narodil v Berdyčově, který byl součástí ruského impéria. A jeho vztah k Rusku výmluvně ilustruje i autorův psychologický román Tajný agent.

Čtěte také

To, že se vysílání strefí do 100. výročí úmrtí Josepha Conrada – neměl bych to možná říkat, ale… – je více méně náhoda, protože mě to dílo zaujalo svojí skrytou aktuálností. Je to skepse vůči nejrůznějším, zejména tedy levicovým hnutím, ale myslím si, že i velká kritičnost vůči nějakým, dneska bychom řekli – agenturním hrám, za kterými je snaha o ovládnutí, vyprovokování sporů a rozdmýchávání nervozity ve společnosti, tak aby to posloužilo jiné vládě. A na tom se zřejmě, bohužel, nic nezměnilo,“ říká rozhlasový dramaturg Martin Velíšek. První díl naší adaptace Conradova Tajného agenta s Jiřím Vyorálkem v hlavní roli odvysíláme v neděli 4. srpna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.