Vlasta Dvořáčková: Ctnost české šlechtičny. Veršovaný příběh o ctnostné a věrné manželce, žárlivém manželovi a nebezpečné sázce

16. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Štěpánek (80. léta)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Osobité zpracování jednoho z nejhezčích humorných příběhů slavného vypravěče období italské renesance Mattea Bandella. V hlavních rolích Klára Jerneková a Petr Štěpánek. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. 

Osoby a obsazení: Barbora (Klára Jerneková), Oldřich (Petr Štěpánek), baron Albert (Josef Somr), hrabě Ladislav (Miroslav Moravec), šašek (Bořivoj Navrátil), služka (Růžena Merunková), královna (Jaroslava Adamová), král (Vilém Besser), úslužný dvořan (Jaroslav Cmíral), dvorní dáma (Jarmila Švehlová) a lékař (Josef Patočka)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Hudba: Petr Mandel
Režie: Alena Adamcová
Natočeno: v roce 1980

Příběhy velkého italského renesančního básníka a spisovatele Mattea Bandella se zapsaly do historie literatury a staly se inspirací pro mnohé dramatiky. Znal je dokonce i William Shakespeare, který na jejich podkladě sepsal hry Mnoho povyku pro nic, Romeo a Julie či Večer tříkrálový.

Česká básnířka a překladatelka Vlasta Dvořáčková (1924–2018) si pro své zpracování vybrala jeden z humorných příběhů Mattea Bandella. Akcentuje v něm především motivy věrnosti, lásky a obětavosti. Inscenaci ve skvělém hereckém obsazení natočila v roce 1980 režisérka Alena Adamcová.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová