VLADIMIR NABOKOV: Lužinova obrana

22. 10.-2. 11. denně v 18:30. Životní příběh šachisty, jehož genialita hraničí s duševní chorobou - tak by se dal zjednodušeně charakterizovat román slavného amerického spisovatele ruského původu Vladimira Nabokova. V Lužinovi však zdaleka nejde jen o jeden tragický lidský osud, ale především o obraz života ruské poříjnové emigrace, která se ve 20. a 30. letech minulého století rozptýlila po evropských metropolích. V režii Hany Kofránkové přednese Petr Kostka.

Když malému Lužinovi skončilo bezstarostné dětství na venkově s rodiči a guvernantkami, byl poslán do města do školy, aby z něj podle představ rodičů vyrostl samostatný, vzdělaný a úspěšný mladý muž. Nestalo se. Lužin už napořád zůstane velkým ublíženým dítětem, vytrženým z bezpečného zázemí: nejdříve z rodiny, potom i z vlasti. Celý Lužinův život je neustálou obranou před reálným světem, a ačkoli je svým způsobem geniální, není prakticky schopen normální existence. Život se mu proměnil v řetězec šachových partií; šachy jsou potvrzením jeho geniality, jeho záchranou - a zároveň zkázou. Lužinova obrana je jedním z raných románů Vladimira Nabokova (1899-1977), spisovatele světového jména, který náleží jak ruské, tak americké literatuře. Narodil se v Petrohradě jako syn významného politika, v roce 1917 nakrátko člena Prozatímní vlády. Po bolševické revoluci musela rodina emigrovat; usadili se v Berlíně (Vladimir a jeho bratr ještě předtím získali stipendium na Trinity College v Cambridgi). V Berlíně žil pak Nabokov plných 15 let, živil se kondicemi a překládáním a také začíná publikovat. Píše rusky, svá díla podepisuje pseudonymem Sirin. V tomto raném období vznikla nejprve novela Mášenka, následovaly romány Král, dáma, kluk a také Lužinova obrana (1930). Rusky napsal Nabokov ještě několik dalších románů: Hrdinský čin, Talent, Pozvání na popravu aj. V roce 1938 musel Nabokov Berlín opustit - jeho žena byla Židovka. Usadili se v Paříži, avšak i odtud museli před nacisty zakrátko uprchnout do bezpečí, tentokrát až do USA. Amerika znamená výrazný zlom nejen v Nabokovově životě, ale i tvorbě. Za svůj literární jazyk volí angličtinu, začíná psát pod svým vlastním jménem. Vzniká řada pozoruhodných románů, např. Ve znamení levobočka, Pnin, Bledý oheň a další, mimo jiné román, který vyvolal spoustu polemik - Lolita. Z rozsáhlé Nabokovovy bibliografie, v níž nechybí ani povídky, divadelní hry, překlady a brilantní literární studie, ještě připomeneme jeho memoáry, které česky vyšly pod názvem Promluv, paměti. O Lužinově obraně Nabokov po letech prohlásil: Ze všech mých devíti rusky napsaných románů vyzařuje asi Lužinova obrana nejvíc lidského tepla, neboť i ti mí čtenáři, kteří šachy v životě nehráli a ostatní mé romány nesnášejí, berou tuhle knihu z nepochopitelných důvodů na milost a tvrdí, že ji mají rádi...

Logo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?