Virginia Woolfová: Odkaz

Spisovatelka Virginia Woolf na portrétu z roku 1902
Spisovatelka Virginia Woolf na portrétu z roku 1902

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka anglické spisovatelky on-line k poslechu do pátku 20. října 2017.

Spisovatelka Virginia Woolf na portrétu z roku 1902

Za jménem Adeline Virginia Stephen se skrývá jedno daleko známější jméno – slavná anglická spisovatelka, literární kritička, esejistka, vydavatelka, filozofka a feministka si z údaje v rodném listě vybrala jen prostředek a postupně se z ní tak stala Virginia Woolfová. Narodila se 25. ledna 1882 v Londýně v typické viktoriánské rodině. Jedí dětství a dospívání bylo ale poznamenáno řadou traumatizujících zážitků, ze kterých se nikdy plně nezotavila.

Útěchu nacházela až později, kdy se se sestrou přestěhovala do Bloomsbury a začala se scházet se skupinou intelektuálů a umělců, tzv. Bloomsbury Group. V roce 1912 se provdala za jednoho z jejích členů Leonarda Woolfa, který plně podporoval její spisovatelskou dráhu i revoltu vůči patriarchálnímu pojetí rodinných vztahů. Později společně založili nakladatelství Hogarth Press. Naplno tak rozvinula svou zálibu v psaní, kterou si pěstovala už od dětství.

Její démoni ji ale nakonec dostihli a ona se po mnoha hospitalizacích a neutuchající snaze a trpělivosti okolí v roce 1941 utopila v řece blízko svého venkovského domu.

Tuto výraznou osobnost literatury připomínáme povídkou Odkaz.

Účinkuje: Igor Bareš

Z vlastního překladu připravila: Věra Voglová
Režie: Dimitrij Dudík

Natočeno v roce 2017.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura