Virgilio Piňera: Nepřítel

10. listopad 2014

Povídka kubánského spisovatele.

Poslouchejte na Vltavě 10. listopadu 2014 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 16. listopadu 2014.


Virgilio Piňera (1912-1979) byl kubánský spisovatel, dramatik, básník, povídkář a esejista. Od roku 1971 až do své smrti byl izolován komunistickým režimem Fidela Castra pro svoji radikální kritiku režimu a názory odlišné od těch oficiálních.

Jednou z věcí, které na Piňerovi režimu obzvlášť vadily, byla jeho otevřeně přiznávaná homosexualita. Slavný spisovatel Reinaldo Arenas vypráví o Piňerovi ve svých pamětech Než se setmí. Pasáž se odehrává v Argentině a vystupuje v ní i jejich společný přítel Witold Gombrowicz.

Do češtiny byly z Piňerova díla přeloženy pouze Studené povídky, Nepřítel je jedna z tohoto souboru.


Autor: Virgilio Piňera Překlad: Petr Zavadil Připravila: Jiřina Tejkalová

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová