Viola Ježková
V současnosti je dramaturgyní radiodokumentů Českého rozhlasu Vltava.
Narozena 1979 v podhůří Orlických hor do rodiny vášnivého hudebníka a šamanky. Vystudovala teologii na Evangelické teologické fakultě UK a poté dokumentární tvorbu na FAMU. Její filmy získaly pozornost diváků, festivalů i odborné veřejnosti.
Dlouhodobě se zabývá pedagogikou (KATaP DAMU) a rozvojem přemýšlení o dokumentární tvorbě. Vede semináře na FAMU, ve spolupráci s Ivo Bystřičanem, Janem Šípkem lektoruje filmové workshopy My Street Films na školách a pro veřejnost.
Je matkou dvou synů.
Všechny články
-
Vnitřní drama reportáží aneb Srdce Petra Bělousova. Radiodokument pro pamětníky
Přímý přenos z deváté operace srdce v Československu přináší nejen sugestivní poslech, ale i příklad dobré rozhlasové práce z normalizačních let.
-
45 minut pro případ Bory. Příběh vězňů a dozorců na zmizelé nahrávce z roku 1968
Pod vrstvou sazí v komíně uchovávala ukrytá plechová krabice jedinou kopii investigativní práce rozhlasových redaktorů. Poslechněte si Radiodokument pro pamětníky.
-
S Janem Palachem ve vzájemné úctě. Poslechněte si vzpomínky jeho spolužáků z ledna 1969
Vysílání Studia mladých českého rozhlasu z 20. ledna 1969 je křehkým svědectvím šesti Palachových spolužáků, které ještě nemoderuje žádná ideologie.
-
Josef, pokus o portrét člověka. Příběh hrdiny, kterého bychom si na ulici nevšimli
Hrdinou dokumentu je jeden muž. Je to řidič brněnského autobusu. Jmenuje se Josef P. a je mu 45 let. Má dvě autistické děti, ženu a leukémii.
-
FAMU uvádí: Radiominiatury aneb Film není rádio
Výběr z radiodokumentární tvorby studentů Katedry střihové skladby FAMU, kteří v rámci semináře zakouší, jak vytvořit vlastní radiodokumentární tvar.
-
(U)Krajina války. Rozhovory s přímými svědky dlouhotrvajícího konfliktu
Pohledy na válku a její příčiny se různí, dlouhodobý stav bezvýchodnosti pomalu rozkládá celou společnost. Jediné co zbývá, je poezie, syrová a katarzní.
-
Hovadismus aneb Stalinův pomník v povětří aneb Myslím to upřímně
Radiodokument prostřednictvím svých aktérů balancuje na tenké hranici mezi dobrým a nedobrým, krásným a ošklivým.
-
Luďa Marešová: Náš tatínek Šmoula
Dobrovolný sociální pracovník László Sümegh mezi pouličními prostitutkami a ztracenci. Není třeba litovat či odsuzovat odlišné jednání, když můžeme poznávat a porozumět.
-
Loď plná discjockeyů. Historie vysílání pirátského Radia Caroline
Historie pirátské vysílačky Radio Caroline. Podle zpráv z tisku s použitím knihy Boba Noakse "Last of The Pirates". On-line k poslechu do 9. srpna 2018.
-
Maria Pfeiferová: Hra
Dokument o lidech, kteří neodolali vábení hazardu. Hlavní cena na rozhlasové přehlídce AudioREPORT 2018 - Publicistický pořad. On-line do 2. srpna 2018.