Víkend z Olomouce na Vltavě: Univerzita Palackého jubilující

25. říjen 2013

Český rozhlas Vltava se ve dnech 25.-27. října 2013 vydal na Hanou: speciální vysílání se zaměřilo na 440. výročí založení Univerzity Palackého, druhé nejstarší univerzity v České republice.

Během dvaceti hodin jsme přiblížili oslavy důležitého výročí olomoucké alma mater. Mohli jste slyšet například Hovory bez taláru emeritního rektora UP Josefa Jařaba, přímý přenos jazzového recitálu Emila Viklického či premiéru rozhlasové hry o milostném vztahu filozofa Sartra, v níž se představili Hana Macuichová s Igorem Barešem.

02978894.jpeg

PROGRAM:pátek 25. 10.18,30 Premiéra 1. části četby z rukopisu novely I. Šindlářové: Ábr Fábr (také so + ne)20,00 Páteční večer o historii olomoucké univerzity

sobota 26. 10.06,55 Hlasy a hlásky se sbory Campanella a Bel Canto07,15 Koncert klavíristy Marka Keprta08,00 Víkendová příloha stanice Vltava o UP11,00 Koncert Vojenské hudby Olomouc11,27 Minutová hra Milana Šotka o Olomouci11,30 Vila Primavesi – secesní skvost v srdci Hané12,10 Koncert Moravské filharmonie Olomouc13,00 Na lávce mezi starou a novou Olomoucí (dokument)14,00 Benjamin Kuras: Sebeklamy (hra)15,08 Koncert Komorního orchestru I. Krejčího a souboru Camerata Moravia15,45 Portrét prvního poválečného rektora UP J. L. Fischera16,00 Hovory bez taláru s písněmi Jarka Nohavici ze Studia 1 ČRo17,00 Jazzový recitál Emila Viklického z Kaple Božího Těla19,00 Čajovna o olomouckých studentských divadlech20,00 Zdeněk Pololáník: Noc plná světla (opera)22,25 Olomouc Zdenky Procházková (slavná herečka vzpomíná)23,00 Stréček Křópal na představení Prodané nevěsty (čte L. Lakomý)23,17 Music Olomouc 2013 – festival soudobé hudby

neděle 26. 10.14,15 Tomáš Hanzlík – Vít Zouhar: La Dafné (opera)16,30 Telefonotéka s prof. Ladislavem Danielem


Olomoucká univerzita je nejstarší univerzitou na Moravě a druhou nejstarší univerzitou v České republice. Letos si připomínáme 440 let od jejího založení.

Před 440 lety, 22. ledna 1573, potvrdil papež Řehoř XIII. donaci biskupa Viléma Prusinovského z Víckova pro olomouckou kolej Tovaryšstva Ježíšova a 3. července téhož roku ji svěřil do péče a ochrany olomoucké kapituly a biskupa Jana Grodeckého z Brodů. Začala se tím psát historie vysokého učení v Olomouci. Vývoj olomoucké univerzity v průběhu čtyř staletí reflektoval mezníky historie Evropy i českých zemí.

Třicetiletá válka v letech, zrušení jezuitského řádu, revoluční rok 1848, vznik Československé republiky, německá okupace Protektorátu Čechy a Morava či studentské demonstrace v letech 1939 a 1989 – to vše poznamenalo minulost i současnost dnešní Univerzity Palackého (UP). Více se historické kontace zaměříme ve vltavském Pátečním večeru od 20 hodin. Město vždy usilovalo o co nejvyšší vzdělanost, ale zároveň se postupem let a vlivem nepříznivých politických změn, kdy se ztrácelo svá privilegia a na čas se dokonce stalo formálně pokořeným sídlem okresní úrovně, zapouzdřovalo před svým okolím a vše nové, obrozující a dýchající s obavami odmítalo.

Změnil se tento stav, nebo je univerzita státem ve státě, o který nikdo nestojí a který o sobě na oplátku nedává příliš vědět? Nejen nad těmito otázkami se budou zamýšlet akademičtí hodnostáři UP ve speciální Víkendové příloze stanice Vltava od 8 do 11 hodin, kterou vás provedou někdejší absolvent FF UP redaktor Jiří Kamen a absolventka PřF UP moderátorka Zora Ježková. Vyhlásíme také celodenní posluchačskou soutěž, která se bude skládat ze tří soutěžních otázek a jejíž hlavní cenou bude víkendový pobyt v Olomouci s ubytováním v hotelu Flora ***/****, se vstupenkami do opery a večeří ve vile Primavesi.Tento secesní skvost evropského významu navštíví Eliška Závodná od 11,30 ve Vltavském poledníku.

02978434.jpeg

Na lávce mezi starým a novým nazvala svou procházku městem dokumentaristka Andrea Hanáčkové. Jejím souputníky budou profesoři, architekti a historici umění Pavel Zatloukal, Rostislav Švácha, Ladislav Daniel, Tomáš Pejpek a lidé ze sdružení Za krásnou Olomouc. Ve 14,00 hodin začíná premiéra rozhlasové hry Benjamina Kurase Sebeklamy, jíž věnujeme v tomto čísle samostatný článek.

O dvě hodiny později zavítáme do Studia 1 olomouckého rozhlasu, kde se za účasti publika sejdou hosté emeritního rektora UP Josefa Jařaba k Hovorům bez taláru. Tento cyklus s velkou péčí a vytrvalostí připravoval Josef Jařab počátkem 90. let, nyní se k němu pro naši speciální příležitost na jedenkrát vrací. Řeč bude o předlistopadových i polistopadových časech, o tom, v čem je dobré a prospěšné univerzitní vzdělání a s jakými těžkostmi se dnes střetává.

02978433.jpeg

V 17 hodin se opět za účasti publika a hodnostářů UP ocitneme v přímém přenosu v kapli Božího Těla, která v současnosti slouží coby koncertní síň. Nabídneme Recitál jazzového pianisty a skladatele Emila Viklického, který se před pětašedesáti lety v Olomouci narodil. Na kontrabas ho doprovodí Petr Dvorský. Ani vltavská Čajovna nezůstane ušetřena univerzitního života, tentokrát s divadelním akcentem. Dojde i na hudebně-dramatické výlevy přímo ve studiu i na vaše telefonicko-facebookovo-emailové dotazy a odkazy. Začátek v 19 hodin.

Hlavní lákadlem sobotního večera je rozhlasová premiéra opery Zdeňka Pololáníka nazvané Noc plná světla. Podle námětu Paula Claudela k ní libreto napsal Josef Hrdlička a ve světové premiéře byla v hudebním nastudování Petra Šumníka a v režii Michaela Taranta uvedena 28. června 2013 v Moravském divadle Olomouc. Z Olomouce pochází i herečka Zdenka Procházková (1926), jejíž herecký život je spíše spjat s rakouskými a německými divadelními scénami, kde dodnes vystupuje. V našem speciálním víkendu projde od 22,25 hodin městem svého dětství a mládí a přiblíží nám je skrze literární ukázky a verše s tímto místem spjaté.

Z nedělní nabídky stojí za pozornost ve 14,15 hodin premiéra opery, již její autoři Tomáš Hanzlík a Vít Zouhar nazvali La Dafne, nebo speciální vydání Telefonotéky s historikem umění a profesorem Ladislavem Danielem, který oslavy 440. výročí založení UP inicioval a zorganizoval. Pustil by se znovu do podobné akce, kdyby býval věděl, co všechno její příprava obnáší?

Stejnou otázku si může položit i autor řádek, jež jste právě dočetli. Chvíli se zamyslí, zaváhá, ústa se zachvějí v předsmrtné křeči, ale odpověď je ano! Univerzita Palackého i město si to zaslouží.

autor: Michal Bureš
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.