Většina lidí žije v Číně

7. prosinec 2004

"Musíte mi pomoct, ta kráva sežrala můj komunikátor." "Necítila jsem nic, bylo to jako líbat dveřní rám." "Většina lidí žije v Číně, jak říká můj táta." Zastrčená benzinová pumpa, kterou vlastní nenapravitelný nadšenec pro létání Lasse, se stane místem, kde se protnou osudy skupiny lidí a nám před očima proběhnou příběhy osmi filmových povídek rámcově uzavřených do povídky deváté.

Spojujícím motivem těchto příběhů však není jen místo (benzinová pumpa a okolí), ale především inspirace norskými politickými stranami. Skupina mladých scenáristů z Osla vyšla z programů několika norských politických stran, vzala principy, myšlenky a cíle v těchto programech formulované a zasadila tato stranická kréda do osmi konkrétních životních situací.

Většina lidí žije v Číně

Představte si horlivou zastánkyni Strany venkova. Strany, jež jako hodnotový fundament hlásá rodinný život, zemědělství a klasické venkovské ctnosti. Tato zastánkyně je však aktivní moderní žena, která neustále organizuje život okolo sebe, práce ji nenechá ani na chvilku v klidu a jejím nejlepším přítelem je Nokia komunikátor s hands-free. Při jedné ze služebních cest, krátce poté, co natankuje a nakoupí u Lasseho čerpací stanice, je tato její modernost proti její vůli zkonfrontována s venkovským životem. Její auto stejně jako její uspěchaný běh životem zastaví na jedné okresce stádo přecházejících krav a jedna z nich otevřeným okénkem na straně spolujezdce sežere spolu se sendvičem i výše zmíněný komunikátor. Manažerka a aktivistka Strany venkova je najednou konfrontována s venkovskou realitou způsobem, jaký si jistě nepředstavovala ani ve svých nejdivočejších snech. Před ní je důležitá schůzka a přežvýkavec se čtyřmi žaludky právě odchází s komunikátorem, zvonícím někde z prostřed trávicího traktu. Ví jen jedno, nesmí krávu spustit z očí. Při zběsilém běhu po pastvinách se v blízkosti lesa udeří do hlavy o příliš nízko rostlou větev. Probere se až ve vesnické chalupě, která dýchá teplem rodinného krbu. Všude kolem je jen ticho, klid a pohoda a ona si nic nepamatuje, a když do místnosti vstoupí sympatický hospodář, zjistí, že si ani nic pamatovat nechce. Absurdní situace jí umožní začít nový život. Život prožívaný pod stínem ideálů, které doposud podporovala jen formálně, jako mlhavé představy zasunuté do kouta volebního programu a prázdné fráze, jimiž si naplní ústa při každém projevu, naprosto bledne ve srovnání s novou zkušeností, která jí přináší do duše klid, mír a pohodu.

Nejde popisovat děj všech povídek filmu a zbytečné by bylo pokoušet se i o shrnutí všech myšlenek a významových odstínů, které obsahují. Důležité je, že se v nich setkáme s jemnou ironií, citlivým humorem i hlubším zamyšlením. Jde o zajímavou reflexi politického života, která nás má pobavit, poskytnout látku k přemýšlení a která má snahu přiblížit politické strany zpět ke kořenům, z nichž vyšly.

Plakát k filmu

Zpracování, kvalita i tematika jednotlivých povídek je různá, všechny ovšem stojí za zhlédnutí. Film jako celek pak tvoří pestrou a zábavnou kytici. Norský film Většina lidí žije v Číně si určitě nenechte ujít, po dlouhé době je to jeden z nejlepších snímků, které jsem měl možnost vidět.

Většina lidí žije v Číně (Folk flest bor i Kina)
Režie: Thomas Robsahm, Morten Tyldum, Arild Fröhlich, Sarra Johnnsen, Ingebjorg Torgersen, Terje Ragnes, Magnus Martens Martin Asphaug, Hans Petter Moland, scénář: Peter Schreiner, Kjetil Lismoen, Marion Hagen, Erlend Loe, Harald Rosenlow Eeg, Nikolaj Frobenius, produkce: Orjan Karlsen, Yngve Saether, hudba: Kaada
Hrají: Trond Hevik, Marit Pia Jacobsen, Sven Nordin, Agot Sendstad, Gjertrund Jynge, Kristin Skogheim, Ingrid Jorgensen, Mariane Ulrichsen, Kirsti Reseth Stubo, Rosa Engenbrigsten Bye, Luis Engenbrigsten Bye, Sampda Sharma, Edvardt Schultheiss, Odd Magnus Williamson, Sverre Anker Ousdal, Olle-Jorgen Nilsen, Elin Sogn

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser