Většina Američanů o cimbálu nikdy neslyšela, ten nástroj sem ale patří, říká cimbalista Matěj Číp. Studium v USA si zařídil z dětského pokoje
Nebát se zeptat. To je rada mladého cimbalisty Matěje Čípa, který si sám pomocí telefonu a e-mailu zařídil studia hudby v americkém státě Dakota. Rodák ze vsi Hodslavice, kde mají jeho rodiče malou farmu, dnes žije v New Yorku a studuje náročný magisterský program. Nabídku na doktorát má z Číny a sám se, podobně jako jeho děda, čínsky naučil. O cestě za cimbálem, jehož zvuková koupel láká i ty, kteří o tomto nástroji v životě neslyšeli, s ním mluvila Renáta Spisarová.
Související
-
Pustit mezi sebe gadža? Proč ne, když je super muzikant, říká šéf Romské cimbálové hudby Josef Giňa
Třináct let chodil na housle, hru na cimbál s ním piloval otec, na dobrý prstoklad dohlížela babička, vynikající kontrabasistka. Nauku ho doučoval folklorista Štěpán Kotek.
-
Vít Pohanka: Folklor pro třetí tisíciletí. Lidové umění prokazuje životaschopnost i v moderní době
Dokument Víta Pohanky, ve kterém při cestách po jižní Moravě i jinde zjišťuje, co je živnou půdou folkloru a proč v některých regionech takřka vymizel.
-
Ta odhodlanost! Jako bys to byla ty, řekla máma, když mě viděla v roli Špinarky, vzpomíná Matulová
Když slyší hrát housle a cimbál, cítí se jako doma. Zvažovala, že bude učit ve školce, nakonec ale převládla touha stát na pódiu; jistotu na něm získala až před dvěma lety.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.