Věra Stiborová: Máme za sebou krásnou budoucnost

Uvedením povídky připomínáme i její interpretku, herečku Věru Galatíkovou. On-line k poslechu do úterý 29. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Věra Stiborová se narodila v Písku. V roce 1954 se provdala za spisovatele Jaroslava Putíka. První fejetony a povídky uveřejnila v Lidových novinách (1950). Po desetileté novinářské praxi se rozhodla pro svobodné povolání. V 60. letech publikovala povídkové soubory Modré lásky a Minuta na cestě. Kniha Ikariana, připravená v roce 1969 do tisku, byla zastavena: poprvé vyšla až v roce 1984 společně s novelou Den dam aneb Čtyři jablka Hesperidek v samizdatové edici Petlice.

Dalšího vydání se obě knihy dočkaly hned na počátku 90. let. V době zákazu literární i „jiné kulturní“ činnosti autorka pracovala jako dělnice a prodavačka, příležitostně překládala z němčiny a angličtiny. Nezdolná vytrvalost, osobní tvrdošíjná statečnost a životní elán, to jsou vlastnosti, které spisovatelku provázejí po celý život. Povídka Máme za sebou krásnou budoucnost patří mezi její texty, vydané samizdatem.


Čte: Věra Galatíková

Autorka: Věra Stiborová Režie: Jana Bezdíčková

Natočeno v roce 1993.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura