Věra Sládková: Nedostateční dlouholebci 3/3

02804999.jpeg

Na motivy vlastních románů napsala Věra Sládková na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století pro brněnské rozhlasové studio dramatickou trilogii, ve které líčí dospívání dívky Věry v období protektorátu. Ve třetím dílu, nazvaném Nedostateční dlouholebci, zažijeme bombardování Brna a blížící se konec války.

Poslouchejte na Vltavě 11., 18. a 25. září 2016 vždy v 10:30. Po odvysílání se jednotlivé díly volné trilogie objeví také na stránce Hry a četba. On-line do soboty 1. října 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Věře ještě není patnáct let a musí nastoupit jako učnice do pojišťovny Elementar. Nevzali ji na žádnou střední školu, protože je „nedostatečný dlouholebec“. Za tímto termínem se ale schovává jiný důvod. Její otec je bývalý legionář, tudíž pro současný režim „nespolehlivý“.

Věra nastoupí do účtárny, kde se seznámí s mladým kolegou Milanem Stehlíkem, vyloučeným z gymnázia pro stejný důvod. Pracovat v pojišťovně není zlé, nebýt jejich nadřízeného fanatického nacisty Dorna, pokoušejícího se mladé lidi převychovat. Jeho snažení ale napomůže jenom k tomu, aby se oba semknuli a víc sblížili. Díky tomu zvládnou přežít mnohé těžkosti a zával v protileteckém krytu není tou nejhorší.


Osoby a obsazení: Otec (Stanislav Zindulka), Matka (Libuše Billová), Věra (Jiřina Ostrá), Vypravěčka (Dagmar Pistorová), Dorn (Josef Karlík), Frau Breberová (Libuše Vaněčková), Milan Stehlík (Erik Pardus), Ředitel pojišťovny (Jiří Dušek), Prodavačka (Olga Hegerová), Vrátný (Karel Adam), Policista (Bohumil Smutný), Hasič (Borek Rosenmayer), Dornová (Naďa Chmelařová)

Autor: Věra SládkováDramaturgie: Josef ZahradníčekHudba: Zdeněk PololáníkRežie: Jan TůmaZvukový mistr: Jaromír Pěnčík

Natočeno v Československém rozhlase Brno v roce 1980.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba