Věra Mašková: Orfeova píseň

03685622.jpeg

Příběh bájného hudebníka a zpěváka Orfea. Rozhlasová hra oceněná v autorské soutěži v roce 2002 třetí cenou.

Poslouchejte na Vltavě 16. srpna 2016 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pondělí 22. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


V antické mytologii je Orfeus nejznámější hrdinskou postavou umělce - hudebníka, básníka a zpěváka. Zpěvem a hrou prý dokázal uchvacovat a okouzlovat nejen lidské bytosti, ale i celou přírodu. Jeho hudba dokázala pohnout i kamenem. Stromy a skály se dávaly do pohybu a putovaly za jeho zpěvem, říční proud se zastavil, aby mohl jeho hudbě naslouchat, divoká zvěř a dravé šelmy při jeho hudbě krotly. Svým zpěvem a hudbou si také Orfeus otevíral nebezpečnou a silně střeženou cestu do podsvětí, kam se vydal, aby zachránil a odvedl z říše mrtvých Eurydiké - jedinou ženu, kterou miloval a které zůstával navždycky věrný.

Bájné příběhy o Orfeovi a jeho lásce k Eurydiké se staly inspiračním zdrojem mnoha uměleckých děl literatury, dramatické tvorby, hudby i výtvarného umění - od antiky až po současnost. Nadčasovost orfeovského mýtu se výrazně projevuje v množství jeho přeměn a obrazů.

Orfeův příběh také zpracovala v rozhlasové hře Orfeova píseň autorka Věra Mašková. Její text byl v roce 2002 oceněn v autorské soutěži třetí cenou a autorka tak v soutěži obdržela z oceněných titulů cenu nejvyšší, protože porota tehdy první dvě ceny neudělila.

I v Orfeově příběhu Věry Maškové lze najít to, co celkem zřetelně ukazoval antický mýtus - lidskou touhu po přemožení smrti. (Orfeus v konfrontaci s krutým světem ztrácí své hudební schopnosti a znovu je nalézá právě prostřednictvím lásky k Eurydiké.) I v tomto příběhu se setkáme s hrdinskou snahou Orfea nepříznivému osudu čelit v odvážném úsilí a snaze zachránit Eurydiké, na které ulpělo znamení smrti.


Osoby a obsazení: Orfeus(Michal Zelenka), Eurydiké (Lenka Vlasáková), Myrina (Vilma Cibulková), Cháron (Jan Vlasák), otec Orfea (Ilja Racek), Iola (Věra Slunéčková), Akmé (Dana Syslová), Diokles (David Novotný), Cerberos (Radovan Lukavský), muž (Jaroslav Plesl), jiný muž (Václav Jílek), stařec (Karel Pospíšil), žena (Drahomíra Fialková) a další

Autorka: Věra Mašková Dramaturgie: Pavel MinksHudba: Marko IvanovičRežie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2005.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby