Vedoucí Muzea Bedřicha Smetany v Praze Olga Mojžíšová

3. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03639106.jpeg

„Dopisy Bedřicha Smetany nejsou jen zdrojem skandálních zjištění, jak se domnívají někteří rozhlasoví posluchači, ale především pravdivou výpovědí o velkém utrpení a oddané lásce zakladatele naší národní hudby,“ říká Olga Mojžíšová, vedoucí Muzea Bedřicha Smetany.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Přestože tvůrčí odkaz Bedřicha Smetany patří k základům našeho národního kulturního dědictví, zdaleka ne všechny prameny k jeho životu a dílu byly dosud zpřístupněny a využity tak, jak by si to jeho význam pro českou i evropskou hudbu zasluhoval a jak je to běžné u národních klasiků v jiných evropských zemích.

Hovořili o tom hudební badatelé Olga Mojžíšová a Milan Pospíšil, spoluautoři prvního dílu souborného kritického vydání skladatelovy korespondence 1840-1862. Písemné prameny obsahují mnoho důležitých a často jedinečných informací k jeho osobnímu životu, tvorbě, jeho dalším uměleckým aktivitám i k provozování jeho děl.

Loni vydaný první svazek představuje vstup do edice rozvržené do šesti dílů a nastavuje základní pravidla, podle nichž by měla být celá Smetanova korespondence postupně zveřejněna. Většina publikované korespondence je dnes uložena ve sbírce Muzea B. Smetany, další jednotlivé dopisy či menší soubory pocházejí z dalších domácích i zahraničních institucí, některé byly poskytnuty soukromými subjekty.

03778738.jpeg

Z časového hlediska je v tomto svazku obsaženo poměrně dlouhé období 22 let, což představuje polovinu Smetanovy celoživotní korespondenční aktivity a zahrnuje několik jeho životních etap: část studentského období, první etapu samostatné umělecké existence v Praze, pětileté působení ve švédském Göteborgu a první roky v Praze po návratu ze Švédska. Jak uvedli hosté ve vysílání, všechny dopisy jsou uveřejněny v originálních jazycích (česky, německy) a jsou opatřeny podrobnými věcnými komentáři v češtině a angličtině. Edice je také vybavena podrobnými rejstříky, seznamem pramenů a literatury a obrazovou přílohou.

Po více než 130 letech od Smetanova úmrtí tak může být první svazek souborného vydání jeho korespondence považován za první splátku dluhu, který má česká odborná veřejnost vůči národnímu klasikovi.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

autor: Ivan Ruml
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.