Vědci z Vysokého učení technického v Brně pracují na vývoji oděvů odstiňujících elektromagnetické záření

7. únor 2014

Zdokonalit odstínění místností tak, aby z nich nepronikal elektromagnetický signál a nemohly tak uniknout informace přes mobilní telefony nebo vysílačky, ale zároveň aby elektromagnetické záření nepronikalo ani dovnitř, takže by se znemožnil nejen odposlech, ale také třeba útok elektromagnetických zbraní na datová centra nebo počítačové servery strategického významu.

To je jeden z úkolů, na které se zaměřili odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně spolu se svými partnery z průmyslu.

Jde o to, navrhnout nějaký prostor, kam by se nedostal bezdrátový signál, který se šíří kolem nás, objasňuje Jiří Dřínovský z Centra senzorických, informačních a komunikačních technologií, zkráceně SIX při Vysokém učení technickém v Brně. V současné době se obrací zájem od stíněných komor také k vývoji stínících tkanin s podobnými vlastnostmi. Z těch by se daly ušít například speciální obleky pro techniky, kteří se pohybují v prostředí, kde jsou vystaveni silnému elektromagnetickému poli, například obsluhují vysílače s vysokým výkonem.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.