Vědci našli jednoduchý způsob, jak "přeprogramovat" dospělé živočišné buňky

5. únor 2014

Japonští a američtí vědci dosáhli úspěchu, který by mohl vést k významnému pokroku v buněčné terapii.

Našli totiž jednoduchý způsob, jak "přeprogramovat" dospělé živočišné buňky a vrátit je do zpět do ještě nerozlišeného, takzvaně pluripotentního stavu, kdy se mohou dělit do mnoha různých typů buněk - podobně jako kmenové buňky v embryu.

Dva články, které vyšly v renomovaném vědeckém týdeníku Nature, popisují, jak molekulární biologové vystavili živočišné kožní a krevní buňky různým stresujícím faktorům - včetně nedostatku kyslíku nebo působení kyselin. A zjistili, že jeden slabý kyselý roztok nejen že buňky nezabil, ale ty se přirozeným způsobem vrátily do už zmíněného nerozlišeného, pluripotentního stavu.

Co to přesně znamená, na to se Jana Olivová zeptala profesora Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, člena Učené společnosti ČR.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.