Ve Vídni ocenili sociálně inovativní projekty

7. květen 2013

Ceny SozialMarie jsou každoročně udělovány ve Vídni počátkem května sociálně inovativním projektům.

Ocenění uděluje soukromá nadace Unruhe (Neklid) od roku 2005 projektům, jejichž inovativní síla a kreativita se již v praxi osvědčila a jenž mohou sloužit jako vzorové příklady. Cena přitom nemá být finanční podporou projektů, které nemají dostatečné finance na svou realizaci, má podpořit už ty zaběhlé.

Každý rok SozialMarie oceňuje 15 projektů, které jsou odměněny celkovou částkou 42 000 euro. Za posledních osm let jich bylo porotou posouzeno více než 1 700. Klíčem k jejich nominaci je územní vzdálenost 300 km od Vídně v rámci Německa, Chorvatska, Polska, Slovenska a Slovinska. Dále jsou přijímány projekty z celého Rakouska, Maďarska a z celé České republiky. V letošním roce bylo nominováno celkem 36 projektů, z toho 6 z České republiky. Každá země má svého „patrona": záštitu nad českými projekty převzala Táňa Fischerová.O tom, které projekty letos uspěly, posluchače Mozaiky informoval vídeňský spolupracovník Martin Krafl.

autor: Martin Krafl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.