VÁNOČNÍ SOUTĚŽ: Vyhrajte noc ve Winternitzově vile od Adolfa Loose

6. prosinec 2017
03803177.jpeg

Na závěr Rakouského roku na Vltavě jsme pro vás připravili soutěž o mimořádný zážitek: noc pro dvě osoby ve Winternitzově vile od Adolfa Loose.

Jak se zapojit do soutěže?

Vypočtěte níže uvedený početní příklad a správné řešení nám zašlete do středy 20. 12. do 15:00 na adresu vltava@rozhlas.cz a do předmětu uveďte Soutěž – Winternitzova vila. Vyhlášení proběhne ve čtvrtek 21. 12. v 11:30.
Jeden výherce získá voucher na noc se snídaní pro dvě osoby ve Winternitzově vile.
Zde je početní úloha:

Tabulka s početním příkladem

a = počet poschodí vily, b = počet teras ve vile, c = rok, kdy bylo vydáno povolení k užívání vily, d = rok narození Adolfa Loose. 

Napovíme vám, že výsledkem by mělo být prvočíslo.

Interiér Winternitzovy vily, postel

Historie vily

Vilu nechal postavit u Adolfa Loose a Karla Lhoty pražský právník JUDr. Josef Winternitz jako rodinnou vilu pro svoji manželku Jenny Winternitzovou, dceru Suzanu a syna Petra. Jedná se o jednu z posledních Loosových zakázek a má hodně shodných prvků s Müllerovou vilou, mimo jiné i způsob členění (tzv. raumplan), který byl pro Loose obecně charakteristický.

Rodina vilu obývala do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školu. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

03803534.jpeg

Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim.

Vyhrajte noc ve Winternitzově vile od Adolfa Loose! Pravidla soutěže

02754943.jpeg

Na závěr Rakouského roku na Vltavě jsme pro vás připravili soutěž o mimořádný zážitek: noc pro dvě osoby ve Winternitzově vile od Adolfa Loose.

Zde také hned po příjezdu zahynul v plynové komoře JUDr. Josef Winternitz a jeho syn Petr. Jenny Winternitzová a dcera Suzana dostaly práci ve fabrice u transmisí, kde díky teplu ze strojů přečkaly zimu až do konce války.

Po válce se vrátily zpět do Prahy, ale do jejich rodinné vily se už nikdy nedostaly. Jejich nárok na vrácení vily sice Československý stát uznal a obnovil vlastnické právo pro JUDr. Josefa Winternitze, ale uvalil na dědičky daň dědickou a milionářskou. Navrácení vily bylo podmíněno splněním těchto platebních podmínek a bylo zatíženo exekucí.

03803541.jpeg

Vzhledem k tomu, že Jenny a Suzana neměly žádného majetku ani příjmů a nebyly schopné tyto podmínky splnit, nabídly Československému státu darování vily a ostatních nemovitostí na oplátku za zrušení exekucí a dalších pohledávek, které bojem o navrácení majetku vznikly. Darovací dopis ukončila Jenny Winternitzová zvoláním „Míru zdar“.

Unikátní 360° fotografie interiéru Winternitzovy vily od Adolfa Loose

03803177.jpeg

Winternitzova vila od slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose se krátce otevřela veřejnosti v termínu 17. - 23. února. Nahlédněte s námi do jejího interiéru prostřednictvím 360° fotografií a prohlédněte si dokumenty, které Českému rozhlasu Vltava poskytl pravnuk Josefa Winternitze.

Již se nikdy do vily nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Vystoupily z židovské obce a Suzana si vzala Jiřího Cysaře, jako vzor dělnické třídy. Po čtyřech dětech od rodiny odešel a Jenny se musela o koncentračním táborem zničenou Suzanu a její čtyři děti starat. Zbytek rodiny se o vile dozvěděl až v roce 1991 při přípravě restitucí. Ani Jenny ani Suzana se vrácení domu nedočkaly. Vilu se rodině podařilo zrekonstruovat jen díky nezměrné energii a práci vnuka JUDr. Josefa Winternitze Ing. Stanislava Cysaře.

Ve vile se aktuálně konají pravidelné komentované prohlídky, přednášky, výstavy a také koncerty komorní hudby. Na jarní sezónu 2018 jsou připraveny tyto koncerty:

7.1. Jana Boušková
25.1. Clarinet Factory
2.3. Guarneri Trio
29.3. Zemlinský Quartet
30.4. Dvořákovo Trio
28.5. Pavel Haas Quartet

Více informací: www.loosovavila.cz