Václav Vokolek: Jasně planoucí ohně čarodějnic

03617760.jpeg

Legendy a výmysly básníka a výtvarníka v autorské interpretaci.

Poslouchejte na Vltavě 29. dubna 2016 v 9:30. Po odvysílání se zamyšlení objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do čtvrtka 5. května 2016.


Václav Vokolek svým cyklem Český rok posluchače do jisté míry mystifikuje. Ale jen poněkud, například vyprávění o tom, že naše pálení čarodějnic má původ v keltském svátku Beltainu, vymyšlené není. Ten totiž oslavuje příchod jara, tepla a zrození a lidé se jím připravují na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli.. Zapalovaly se velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Ohně na návrších měly také ochranný smysl. Ohně v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.

V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milostných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje. Potud etnografická pravda. Václav Vokolek ji ovšem přizdobil příběhem o sabatu třinácti sestřenic - zda byly čarodějnice všechny, některé nebo jen jedna - uslyšíte v jeho autorské interpretaci.


Autor: Václav Vokolek Režie: Dimitrij Dudík

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby