Václav Vokolek: A je tu podzim

03702442.jpeg

Montáž textů básníka a výtvarníka v autorské interpretaci.

Poslouchejte na Vltavě 12. září 2016 v 9:30. Po odvysílání se úvaha objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do neděle 18. září 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Václav Vokolek, narozený 1. ledna 1947 v Děčíně, je spisovatel, básník, výtvarník a publicista. Je potomkem rodu, který se v několika oborech zapsal do české kulturní historie - otec Vladimír Vokolek byl básník a filozof, strýc Vlastimil Vokolek byl tiskař a nakladatel, spjatý s dílem Bohuslava Reynka, Vladimíra Holana, Jakuba Demla a řady evropských autorů v překladech. Malíř Vojmír Vokolek patří ke generaci katolických modernistů. Vymaloval freskami několik kostelů, převážně na Pardubicku, většinu jeho civilistních výjevů ovšem konzervativní faráři časem nechali odstranit. Zbyla galerie jeho plastik na hradě Pecka.

Václav Vokolek, který se rád zabývá kulturní historií českých zemí z pohledu duchovna, napsal a přečetl pro Český rozhlas cyklus Český rok, jehož jednotlivé texty jako by popisovaly lidové obyčeje, jen jsou ty zvyklosti a obřady groteskně a fantazijně posunuté. Autor si hraje s lidovou tradicí, kterou si ovšem do značné míry vymýšlí, přikládá jí mytologické významy a hlavně tou hrou fantazie, mýtu a reality baví posluchače. Není snadné rozlišit, co je v jeho případě hra a co má vážný základ. Můžeme však s jistotou říci, že v pozadí těchto někdy rozmarných a jindy mystifikujících textů je úcta k přírodě a odvěkému běhu věcí.


Autor: Václav Vokolek Režie: Dimitrij Dudík

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby