Václav Havel: Largo desolato. Tragikomické, absurdní a částečně autobiografické drama o tíži lidského bytí v době totality
Nemilosrdná komedie zachycující postupný osobní rozpad intelektuála vystaveného ničivým vnějším i privátním poměrům. V hlavní roli uslyšíte Ondřeje Brouska, který za ztvárnění hlavního hrdiny obdržel rozhlasovou cenu Thálie. Reprízu uvádí Český rozhlas Vltava v sobotu 19. srpna, ve dnech, kdy si každoročně připomínáme vpád vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Hra Václava Havla Largo desolato vznikla v červenci 1984, tzn. rok a půl po jeho propuštění z vězení, ke kterému komunistický režim donutily protesty západního světa i vážné zdravotní potíže disidenta. Z pocitů člověka, který ví, že se může kdykoliv octnout zase „tam“ (rozuměj v komunistickém kriminále), vyrůstá základní situace nové hry.
Hlavním hrdinou Larga desolata je dr. Leopold Kopřiva, filozof, který se pro své dílo i postoje dostal do střetu s totalitní moci. Nikým a všemi pasovaný na vůdčí osobnost odporu a spasitele národa je vystavený permanentnímu tlaku svých nejbližších i naprosto neznámých lidí.
Leopold Kopřiva není žádný nadčlověk schopný nést na bedrech všechnu tíži světa. Propadá malomyslnosti, slabosti a strachu jako kdokoliv z nás a spíš než zůstat pro veřejnost hrdinou si přeje mít ode všech nároků a očekávání na chvíli pokoj.
Václav Havel nezapíral, že mnohé situace a postavy v jeho divadelních hrách jsou autobiografické. A také v případě Larga desolata si každý průměrně informovaný divák ztotožní Leopolda Kopřivu s jeho autorem a poměry v Kopřivově domácnosti se soukromím Václava Havla. Podobné doslovné ztotožnění ale autor opakovaně odmítal jako příliš zjednodušující:
Kdybych byl ale identifikován s Kopřivou, asi bych se dost bránil. Tak špatně jako Kopřiva na tom totiž, alespoň doufám, nejsem. Kopřiva je maximálně jen jakýsi můj hrůzostrašný sen o tom, jak by to se mnou mohlo jednou dopadnout.
Václav Havel
Že Leopoldu Kopřivovi propůjčil tolik ze sebe a svého soukromí, posloužilo Václavu Havlovi při psaní jako terapie. Dnes to svědčí o jeho autorské odvaze i schopnosti sebeironie.
Související
-
Karel Čapek: První parta. Skupina horníků se spřátelí při vyprošťování kolegů v zasypaném dole
Stěžejní zápletkou románu Karla Čapka z roku 1937 je zával na dole Kristýna. Pozorovatelem a účastníkem záchranné akce, je teprve osmnáctiletý Standa Půlpán.
-
Figarův rozvod. Vynikající Jana Štěpánková a Boris Rösner v komedii Ödöna von Horvátha
Jaké by asi byly další osudy hrdinů Beaumarchaisovy Figarovy svatby? Komedie z doby po měšťanské revoluci.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.