Václav Cílek: Prohlédni si tu zemi. Úvahy věnované vnímání a interpretaci krajiny

5. srpen 2022

Vybíráme ze stejnojmenné knihy geologa, klimatologa, spisovatele a popularizátora vědy. Poslouchejte v podání Martina Myšičky on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Martin Myšička
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: v roce 2015

Václav Cílek vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, obor geologie ložisek. Ve svých pracích se zabývá především změnami klimatu a vývojem české krajiny, ale najdeme tu i přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii... Za knihy Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda. Byla mu udělena také cena Vize 97.

V textu Prohlédni si tu zemi autor navazuje na své předchozí úspěšné tituly věnované především krajině a místům – zaměřuje se tu na českou a moravskou krajinu (např. České středohoří, Jižní Čechy, Ostravu...), ale také na místa, která ho oslovila na jeho zahraničních cestách za geologickými výzkumy.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.