Václav Cibula: Aucassin a Nicoletta. Rozhlasová báchorka se zpěvy

20. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gabriela Vránová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Gabriela Vránová a Bořivoj Navrátil jako jedna z nejznámějších mileneckých dvojic světové literatury. Václav Cibula si pro svou dramatizaci vybral slavnou francouzskou předlohu ze 13. století. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: žakéř (Jaroslav Kepka), Aucassin (Bořivoj Navrátil), Nicoletta (Gabriela Vránová), hrabě Garin z Beaucairu (Vladimír Leraus), hrabě Bougars z Valence (Josef Bláha), místohrabě (Zdeněk Hodr), matka (Blanka Waleská), oráč (František Hanus), pastýř Esmeré (Jiří Hálek), pastýř Martinet (František Husák), pastýř Robeson (Miroslav Masopust) a král Země torelorské (Oldřich Musil)
Dramaturgie: Karel Gissübel
Hudba: Jiří Berkovec
Režie: Karel Gissübel
Natočeno: v roce 1967

Příběh vypráví o protivenstvích, kterým je vystavena láska syna beaucairského hraběte Aucassina a Nicoletty – dívky neznámého původu, vykoupené z otroctví. Aucassinův otec jejich lásce nepřeje a tak jsou od sebe násilím odloučeni. Že ale vše, a to především díky důvtipu krásné Nicoletty, dobře dopadne, jistě netřeba dodávat.

Příběh o lásce, který je zároveň parodií rytířského románu, se dočkal mnoha literárních převyprávění i filmových a divadelních zpracování. Na Vltavě vám nabízíme i jeho rozhlasovou verzi z roku 1967, kterou natočil Karel Gissübel.

Spustit audio