V Sedláčkově bohémském reji tváří

6. únor 2017

Seriál České století, zobrazující důležité chvíle z českých moderních dějin, udělal z režiséra Roberta Sedláčka specialistu na přehrávání historie.

Sedláček nakonec zcela nepronikl do jádra žánru, jemuž se trefně říká dokudrama, jak si svého času sám přál; ne snad, že by to nešlo, nýbrž proto, že vytvořil žánr svůj, žánr vlastní: filmové vyjevování cest, kudy skutečně chodí historie a které nemůžeme vidět, dokud nevidíme tváře aktérů. V jejich tvářích, ani ne tak v situacích, se dějí dějiny!

Sedláčkovy „tváře historie“ se vrátily v novém seriálu Bohéma, líčícím složité morální volby českých herců za protektorátu, které sepsala Tereza Brdečková. Princip je ale pořád stejný - dát historii znovu tváře a v nich pak číst i vidět samy sebe.

A tak logicky podobně jako v Českém století vše stojí na hercích, což má v Bohémě i krásnou ironickou rovinu, protože na hercích to bylo i tehdy, kdy se národ chtěl cítit hrdě a zároveň se toužil bavit a na chvíli zapomenout.

Čtěte také:

Michal Dlouhý v roli Zdeňka Štěpánka toto napětí ztělesňuje charismatickým způsobem, jeho tvář je ikonou série, Tváří tváří. Jaroslav Plesl se v kůži filmového magnáta Miloše Havla zabydlel rovněž až bytostně: realista a přitom bonviván s idealistickým cítěním. Takto by se dalo pokračovat dál, jenže o jednotlivé výkony - lepší, či horší - nakonec zase tolik nejde. V centru hry o život, o smrt, o slávu a o dobrou pověst stojí bohémský rej masek, pod nimiž ve vypjatých situacích vykukují lidé.

Nikdo není jen doopravdy, nikdo není jen maska a všichni se na jevišti dějin pereme s tím, co ve které chvíli jsme, chceme či musíme být.

Bohéma tyto posuny mezi svobodou a nesvobodou rozkrývá velmi přesvědčivě. Možná i proto, že režisér Sedláček tím vrací svůj dluh hercům, o nichž trochu skepticky a arogantně říkával: co po nich chceme, jsou to jenom herci...

Ano, jenom herci, žádní čistí morální hrdinové. Jsme jenom herci na jevišti dějin a všichni často musíme volit, aniž bychom chtěli. Jen některým z nich je při tom trochu lépe vidět do tváře jako v Bohémě Roberta Sedláčka.

autor: Petr Fischer

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.