V rozhlasové hře Pera Schreinera se věci dějí najednou

Na lavičku spícího bezdomovce Haralda si jednoho mrazivého zimního dne přisedne špatně oblečený mladý muž. Zkušenému Haraldovi je na první pohled je jasné, že tenhle chlapík se pro tvrdý život na ulici nehodí. Proč nejde domů, když má ještě kam? A co ho na lavičku přivedlo? Na to Pål nedokáže dát jednoduchou odpověď, místo toho začne Haraldovi vyprávět příběh svého života.

Tak začíná rozhlasová hra renomovaného norského dramatika a scénáristy Pera Schreinera Najednou z roku 2004. Její hlavní hrdina Pål, rozšířil autorovu početnou galerii lidí, kteří svým životem procházejí s pocitem podivného odcizení. Schreinerovi hrdinové jako by byli do svých momentálních životů kýmsi vrženi a musí je žít takřka proti své vůli.

Říci, že Pålovo vyprávění je značně přetržité, naprosto nevystihuje znepokojivou fragmentárnost jeho vzpomínek. Pålovu příběhu chybí právě ty důležité fáze, které by jednotlivé útržky spojily ve smysluplný celek. V jednu chvíli se na ulici otočí za přitažlivou ženou a vzápětí tlačí parkem kočárek, ve kterém spí jejich dítě. Doma ho žena pošle pro dezert do kuchyně a on se v příští chvíli probudí v posteli s přitažlivou sousedkou Sárou. Můžeme se divit Haraldovi, že je s chatrným příběhem nespokojený a ptá se, co se stalo mezitím?

Premiéru vysíláme v úterý 19. června 2012 od 21:45 v Klubu rozhlasové hry na Českém rozhlase 3 - Vltava v rámci cyklu Severské jaro.

Per Schreiner (*1965) je zkušený rozhlasový a filmový scénárista, který za svoje hry nasbíral několik cen. Nejúspěšnější se zatím stala rozhlasová hra Den brysomme mannen (Otravný chlap). V roce 2004 za ni Schreiner získal Ibsenovu cenu pro nejlepší norskou hru roku, film, který podle ní natočil režisér Lien Jens, si odvezl ocenění z festivalu v Cannes. U nás je Schreiner znám jako autor vtipné hry o reinkarnaci Zpátky na Luční vrch, (režie Ivan Chrz 2007). Komedii Najednou doporučila a přeložila Karolína Stehlíková, která se současné severské dramatice soustavně věnuje. Režie se ujal Petr Mančal a do hlavních rolí obsadil herce Luboše Veselého (Pål) a Oldřicha Kaisera (Harald). Dále uslyšíte například Janu Strykovou, Ladislava Freje, Jitku Sedláčkovou, Mariku Procházkovou, Martina Stránského, Matěje Hádka ...

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.