V pražských Ďáblicích vznikla nová galerie ve veřejném prostoru věnovaná současnému výtvarnému umění

9. únor 2021

V objektu bývalého spotřebního družstva Včela v pražských Ďáblicích vznikl spolkový prostor úl – místo pro kreativitu, umění i odpočinek. Činnost zahájil výstavou fotek.

Spolkový prostor úl chce v budoucnu návštěvníkům nabídnout možnost zajít si na kávu či snídani, prohlédnout si umělecká díla, poslechnout zajímavou hudbu, uspořádat přednášku, promítání nebo firemní setkání. Podle spoluzakladatele prostoru Libora Mikyšky je důležitá spolupráce s místními obyvateli. Kolektiv kolem prostoru úl nechce vytvářet program vyhraněným směrem a chce zapojit nejbližší okolí. „Chceme, aby tam mohl přijít kdokoliv. V okolí žije například více starších lidí, pro ně také budeme chtít vyvíjet různé aktivity,“ dodává Mikyška.

Včela v Ďáblicích – původní stav ze srpna 2020

I my jako galerie se stáváme účastníky veřejného prostoru – něčeho, co je nám společné.
Petra Widžovská

Už dnes je v provozu galerie Vitríny Frýdlantská, která se nachází v prázdných vitrínách budovy. Výstavní cyklus nedávno odstartovala výstava Mimo sezónu fotografa Štěpána Jílka, kde se autor zaměřil na letní střediska, která jsou přes zimu mimo sezonu opuštěná a čekají na znovuotevření. Na Jílka sice tato rekreační místa často působí skličujícím dojmem, na fotografiích chtěl ale poukázat i na jejich krásu.

V letošním roce bude výstavní program galerie tematicky pracovat především s urbanismem, životem ve městě a sídlištních celcích, inspiruje se ale také konkrétními příběhy, místními občanskými a uměleckými iniciativami.

Vitríny Frýdlantská

Kurátorky galerie, Petra Widžovská a Josefína Frýbová, rády pracují s propojením současného umění a veřejného prostoru. Při uvažování o veřejném prostoru pracují i s jeho nehmotnou rovinou, kde dochází ke sdílení informací, ke komunikaci a interakci.

Úl je nový spolkový prostor pro kreativitu, umění i odpočinek, oživující opuštěnou budovu dlouhodobě nevyužívaného objektu původního nákupního střediska Včela.
Záštitu pro fungování kolektivu úl poskytlo Občanské sdružení Alternativa II, z. s.
Jedním z poslání sdružení je získávat opuštěné a nevyužité objekty, které pak na vlastní náklady a díky dobrovolnické práci mění na spolkové prostory s širokým využitím. (Například Raketová základna Bratronice, Kasárna Klecany, Výletná, Volnočasové centrum Holešovice atd.). Kolektiv má za sebou úspěšné projekty v rámci • Volnočasového centra Holešovice • Hól a lól – spolkové multifunkční prostory na okraji brownfieldu Bubny.

Pořad připravila:  Agáta Hrnčířová
Hudbu vybral: Václav Havelka.
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.