V odkalištích uhelných elektráren žijí mnohdy vzácní živočichové

16. červenec 2013

Dokonce i tak zničená místa, jakými jsou popílková odkaliště u uhelných elektráren, umožňují podle vědců přežití vymírajícího hmyzu.

Odkaliště a složiště popílku, s nimiž se setkáváme téměř u každé uhelné elektrárny nebo teplárny, běžně považujeme za zdevastovaná území ohrožující životní prostředí, kde prakticky nic neroste a nežije.

Vědci z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a z Přírodovědeckých fakult Jihočeské univerzity a Univerzity Karlovy ve spolupráci s občanským sdružením Calla však zjistili něco naprosto jiného – že totiž tato často nevábně vyhlížející místa mohou být útočištěm řady druhů živočichů, a to dokonce i vzácných.

Studie o některých těchto druzích vyšla v červnovém čísle prestižního zahraničního vědeckého časopsiu Biological Conservation.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.