V mých partiturách je svoboda. Portrét umělce Milana Adamčiaka

Milan Adamčiak, výstava v Esterházyho paláci v Bratislavě
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Milan Adamčiak, výstava v Esterházyho paláci v Bratislavě

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Retrospektivní výstava Milana Adamčiaka je do 2. července 2017 otevřená v Bratislavě v Esterházyho paláci Slovenské národní galerie. On-line k poslechu do čtvrtka 8. června 2017.

Milan Adamčiak, výstava v Esterházyho paláci v Bratislavě

Považoval se za československého umělce, zásadní vliv měl však především na mladou generaci slovenských hudebníků, kterým ještě v předlistopadových dobách přibližoval ideje Johna Cage a principy současného umění. Na jeho přímluvu Cage také osobně Bratislavu krátce před svou smrtí navštívil. Výtvarník, hudebník a konceptualista Milan Adamčiak zemřel dva měsíce před otevřením své retrospektivní výstavy ve Slovenské národní galerii, na jejíž přípravě se ale ještě stihl s kurátory podílet.

Umělcův portrét připravila Renata Klusáková s hudebními skladateli Danielem Matějem a Petrem Grahamem, kteří v pořadu také vysvětlují princip vizuální hudby. Na výstavu Adamčiak, začni! zve jeden z jejích kurátorů – dlouholetý Adamčiakův přítel, ochránce a donátor Michal Murin. Znějí Adamčiakovy partitury v realizacích souborů Agon, Mi-65 a tria Nebodaj.

Poslouchal jsem free jazz a maloval podle něj své kvaše a akvarely, při poznávání výtvarného umění 20. století jsem dostal chuť si ho taky zahrát.
Milan Adamčiak