V. J. Tomášek 250. Exkluzivní rozhlasové snímky klavírních sonát a Grand tria v podání Petry Matějové a Tria Unitas

21. červen 2024

U příležitosti Roku české hudby 2024 a 250. výročí narození „papeže“ hudební Prahy 1. poloviny 19. století vzniklo v Českém rozhlase několik premiérových snímků hudby Václava Jana Tomáška. Vůbec poprvé byly natočeny jeho první dvě klavírní sonáty a Velké trio pro klavír, housle a violu. Hraje Petra Matějová (kladívkový klavír) a Trio Unitas. S Petrou Matějovou hovoří Zdeněk Havlíček.

Tak trochu ve stínu kulatého výročí narození Bedřicha Smetany se letos – jakož ostatně i jindy – ocitá Václav Jan Tomášek, od jehož narození 17. dubna uplynulo rovných 250 let. Pro většinu české hudbymilovné veřejnosti představuje jeho jméno – bohužel – pouhou položku v seznamu tzv. „předsmetanovských skladatelů“.

Klavíristé si snad vybaví, že jeho miniatury sehrály svou úlohu při etablování lyrického klavírního kusu, pěvci zase vědí o jeho zásluhách na poli české písňové tvorby. Na koncertních ani jiných pódiích ovšem jeho hudba příliš čilým životem nežije.

Přitom byl v 1. polovině 19. století dominantní osobností hudební Prahy. Setkal se s Josephem Haydnem, Ludwigem van Beethovenem i Johannem Wolfgangem Goethem, který si jeho písní na své verše cenil více než Beethovenových. Ve 30. a 40. letech ho při svých návštěvách naší metropole neopomněly navštívit veličiny jako Clara Schumannová, Richard Wagner, Hector Berlioz nebo Niccolò Paganini. A od vlivného kritika Eduarda Hanslicka dostal přezdívku pražský hudební dalajláma, respektive papež.

U příležitosti Roku české hudby 2024 a především u příležitosti čtvrt tisíciletí od narození Václava Jana Tomáška vzniklo v produkci Českého rozhlasu několik premiérových nahrávek a my si ve vltavském Koncertu klasika – rovněž ve světové premiéře – představíme dvě čistě klavírní a jednu komorní.

Konkrétně to budou klavírní sonáty č. 1 d moll a č. 2 B dur v podání přední české hráčky na kladívkový klavír Petry Matějové a Velké trio Es dur pro klavír, housle a violu op. 7, ve kterém se k pianistce připojí ještě Magdalena Malá (klasicistní housle) a Jana Vavřínková (klasicistní viola).

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.