V Hong Kongu se otevírá nové muzeum M+. Vystavuje rekonstrukci unikátního interiéru japonské designérské legendy Shira Kuramaty

7. prosinec 2021

Museum M+ se v Hong Kongu budovalo téměř deset let. Během toho také probíhala akvizice exponátů, které tvoří jedinečnou perspektivu na historii užitého a volného umění, zaměřenou především na asijský region. V nové monumentální budově muzea, pod jejímž návrhem se podepsalo švýcarské architektonické studio Herzog & de Meuron, nalezneme také jedinečně zrekonstruovaný interiér japonského designéra Shira Kuramaty. 

Kuramata patří k nejvýznamnějším představitelům japonského užitého umění a interiéru druhé poloviny minulého století. Svou tvorbu započal v šedesátých letech, kdy se Japonsko začalo pomalu otvírat západnímu světu. Nebývalý ekonomický růst země byl pro Kuramatovu tvorbu zcela zásadní. Pracoval především pro komerční klienty, navrhoval nábytek, autorské objekty, ale především interiéry butiků pro bohaté módní značky a další společnosti, které v této době zažívaly v Japonsku zlaté časy. Kromě butiků, například pro svého přítele, módního návrháře Issey Miyakeho jich navrhl něco kolem stovky, se věnoval Kuramata také designu interiérů restaurací a barů.

V osmdesátých letech dospěla jeho tvorba ke svému vrcholu, byl členem milánské postmoderní skupiny Memphis a jeho sláva se šířila po celém světě. V té době také navrhl své nejlepší interiéry, ze kterých se však do dnešních dnů téměř nic nezachovalo. Díky tomu, že navrhoval své interiéry většinou pro komerční využití v prostorách velkých nákupních center, často byly jeho projekty zničeny za pouhých pár let. To se však nedá říci o interiéru sushi baru Kiyotomo, jenž navrhl v roce 1988 v Tokiu a který byl oblíbeným místech setkávání pro tokijské architekty a designéry. Kovové panely přední fasády skrývaly světlý dřevem obložený prostor, teracovou podlahu a na míru navržený nábytek a další detaily skvěle charakterizující Kuramatův typický poetický rukopis.

Čtěte také

Interiér i exteriér baru zůstal překvapivě nedotčený až do roku 2004, kdy ho majitel zavřel. V té době ho koupil britský fanoušek Kuramatovy tvorby Richard Schlagman, ale nikdy ho už neotevřel. O deset let později se ho rozhodl prodat muzeu M+ a to ho kompletně rozebralo a převezlo do jeho nové expozice. Po sedmi letech je projekt konečně hotový a přesně zachovalý interiér stojí ve výstavních sálech muzea v Hong Kongu. Předcházela tomu ale detailní práce rozebírání původního interiéru včetně fasády, jeho převoz do Hong Hongu a konečně finální instalace v nových výstavních prostorách. Tam teď představuje nejenom příklad pozoruhodné Kuramatovy práce, ale také netradiční cestu záchrany hodnotných komerčních interiérů, jejichž životnost je často velmi krátká.    

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.